reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Nárok na dovolenou po skončení mateřské  (Přečteno 2469 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Kateřina

  • Host
Nárok na dovolenou po skončení mateřské
« kdy: 16. 01. 2013, 14:41:52 »
Dobrý den,
zajímalo by mne, jak je to s nárokem na dovolenou po skončení mateřské dovolené. Naše zaměstnankyně (zaměstnaná od 1.1.2010) čerpá mateřskou dovolenou od 1.7.2012, odpracovala 60 dní, vznikl nárok na dovolenou za celý kalendářní rok 2012. Mateřská d. ji končí k 11.1.2013. Má nárok na dovolenou za celý kalendářní r. 2013, i když mateřská d. v r. 2013 trvala už jen 11 kalendářních dní?


Děkuji za odpověď
Katka

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Nárok na dovolenou po skončení mateřské
« Odpověď #1 kdy: 16. 01. 2013, 15:14:04 »
Dobrý den,

správně uvádíte, že zaměstnankyně má nárok na řádnou dovolenou za celý kalendářní rok 2012, protože odpracovala více než 60 dnů (pracovních směn), ovšem za předpokladu, že nedojde ke krácení např. z důvodu dlouhodobé pracovní neschopnosti před nástupem na mateřskou dovolenou.

Stejně budete postupovat i v roce 2013. Je nutné spočítat dny výkonu práce. Za den výkonu práce se považuje rovněž čerpání mateřské dovolené a čerpání řádné dovolené. Předpokládám, že po vyčerpání řádné dovolené nastoupí zaměstnankyně rodičovskou dovolenou a v tomto případě se v souladu s § 223 zákoníku práce dovolená čerpaná bezprostředně po skončení mateřské dovolené z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené nekrátí.

Spočítáte tedy dny výkonu práce v roce 2013 (mateřská dovolená + čerpaná řádná dovolená). Jestliže jejich součet nedosáhne 60, bude mít nárok na dovolenou za odpracované dny, tj. 1/12 za každých 21 dnů výkonu práce.


Hezké  odpoledne přeje   Dagmar Kučerová  ;)
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama