reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Otázka ohledně začátku pracovní doby.  (Přečteno 3084 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Petra

  • Host
Otázka ohledně začátku pracovní doby.
« kdy: 01. 09. 2010, 16:17:30 »
Dobrý den,
mám tříletého syna, který jde letos poprvé do školky. Problém je v tom, že školka otevírá v 6:00 a ve stejnou dobu mi začíná pracovní doba, tudíž nemám, jak odvést syna do školky, aniž bych přišla pozdě do práce.. Zkoušela jsem se domluvit v práci o posunutí začátku pracovní doby na 7:00 s tím, že skončím o hodinu později. Vedení mi to však zamítlo. Chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na posunutí pracovní doby?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re: Otázka ohledně začátku pracovní doby.
« Odpověď #1 kdy: 01. 09. 2010, 17:21:07 »
Dobrý den,

podle zákoníku práce § 81 pracovní dobu sice rozvrhuje a určí zaměstnavatel, ovšem dále se v § 241 píše:

(1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.
(2) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost)77a), o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.   
     

Dagmar Kučerová

 
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama