reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Autorské honoráře  (Přečteno 5610 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Karel Fořt

  • Host
Autorské honoráře
« kdy: 14. 01. 2013, 13:23:26 »

Dobrý den,


rád bych Vás požádal o pomoc při řešení daňové povinnosti u muzikantské činnosti. Na stránce http://dane.podnikatel.cz/dan-z-prijmu/ jsem se dočetl (cituji), že "Daňové přiznání se nepodává ani na příjmy (...) z autorských honorářů do 7000 korun měsíčně u téhož plátce".


Nerozumím přesně pojmu "autorské honoráře". Je do tohoto možné zahrnout příjmy ze smluv o provedení uměleckého výkonu, kde se jedná o příjmy za výkony (vystoupení), nebo toto označuje pouze příjmy za autorství skladeb, jež vykonává někdo jiný (moje skladby hrané jinými interprety či hrané v rádiu, jež mi vyplácí OSA)?


Pakliže je možné sem zahrnout i příjmy za výkony (vystoupení), je v pořádku když např. třikrát v jednom měsíci na základě sml. o provedení uměleckého výkonu a příjmového daňového dokladu přijmu částku 10 tis. korun, a tu ihned vydám po tisíci korunách mezi 10 muzikantů (každý muzikant bude mít tedy honorář za měsíc celkem 3 tis. korun)? Za tyto příjmy do této výše se tedy nemusí podávat daňové přiznání?


Předem Vám velice děkuji za pomoc, řeším tuto otázku v poměrně širokém muzikantském kruhu a Vaši odpověď budu (s Vaším dovolením) sdílet do muzikantského světa, kde je tato otázka velmi častá a poměrně často je zodpovídána velmi odlišně.


S pozdravem,


Karel Fořt

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Autorské honoráře
« Odpověď #1 kdy: 14. 01. 2013, 15:10:54 »
Dobrý den,

samostatným základem daně pro zdanění zvláštní sazbou daně (§ 36 zákona o daních z příjmů) jsou příjmy autorů za příspěvky do novin, časopisů, rozhlasu nebo televize (tj. médiím) plynoucí ze zdrojů na území České republiky za předpokladu, že jde o příjmy uvedené v § 7 odstavci 2 písm. a) zákona o daních z příjmů a úhrn těchto příjmů od téhož plátce (redakce, vydavatelství atd.) nepřesáhne v kalendářním měsíci 7000 Kč. Pouze tyto příjmy jsou zdaněny automaticky plátcem 15% srážkovou daní a neodvádí se z nich sociální a zdravotní pojištění.

V případě příjmů hudebníků za vystoupení se jedná o § 7 odst. 2 písm. b zákona o daních z příjmů, tedy příjem z nezávislého povolání. Jde o povolání, které není ani živností ani podnikáním podle zvláštního předpisu a nevyžaduje živnostenské oprávnění. Činnost je vykonávána opakovaně (cca 3x do měsíce), rozhodně se tedy nejedná činnost ojedinělou či příležitostnou, kterou by bylo možné zdanit podle § 10 zákona o daních z příjmů. Jde o samostatnou výdělečnou činnost, kterou je třeba zdanit a podléhá i odvodům sociálního a zdravotního pojištění. Pravděpodobně se ve Vašem případě bude jednat o SVČ vedlejší z důvodu zaměstnání hudebníků. K příjmům si jednotliví hudebníci uplatní skutečné nebo paušální výdaje. 

Možná jste se setkal s názorem, že je možné využít limit osvobození od daně do příjmu 20 tisíc korun ročně. Ten se však v souladu s § 10 zákona o daních z příjmů použije pouze na příjmy z příležitostných (neopakujících se) činností. Ve Vašem případě se dle mého názoru jedná o příjmy z nezávislého povolání dle § 7 zákona o daních z příjmů.


S přáním příjemného dne        Dagmar Kučerová  ::)
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama