reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Autorský zákon  (Přečteno 2131 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Naděžda Jahodová

 • Host
Autorský zákon
« kdy: 05. 01. 2013, 14:59:43 »
Dobry den,
mám dotaz. Jsem v důchodu, mam tak více času. Dostala jsem nabídku na pravidelnou spolupráci na psani autorskych textu. Praci si mohu sama vybirat a urcovat kolik si mesicne vydelam. Urcite by to bylo vice nez sedm tisic mesicne. Jedna se o praci z domova.  Osoba, ktera mi nabidla spolupraci, uzavira smlouvu o dilo. Musim si na tuto cinnost zridit zivnostenske opraveneni kdyz by se jednalo o pravidelnou nebo i nepravidelnou cinnost anebo staci se ridit informacemi, ktere byly uvedeny v prispevku s tim, se nemusim podnikat, cili neni nutne zivnostenské oprávnění, ale musím se prihlasit a ohlasit atd, jak jse uvedli v clanku. Druhy dotaz - pokud bych na tuto smlouvu u teto pravnicke osoby nepracovala, nabídku odmítla,  a mela volne nabidky od lidi, kteri me ze znamosti pres dalsi zname oslovi, cili prace by byla narazova, pak predpokladam, ze bych zivnostenske opravneni opravdu nepotrebovala, pouze se opet nahlasila tam a tam...
Dekuji za odpoved.
 

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline Dagmar Kučerová

 • redaktorka a odborný poradce
 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 1 554
  • Zobrazit profil
  • Podnikatel.cz
Re:Autorský zákon
« Odpověď #1 kdy: 06. 01. 2013, 17:35:47 »
Dobrý den,

ano, informace, které jste si nastudovala, jsou stále platné. Příspěvky mediím, tj. novinám, časopisům, televizi, rozhlasu, internetovým serverům atd., nepřesahující v úhrnu od jednoho plátce 7000 Kč měsíčně, jsou automaticky zdaněny plátcem daně (15% srážková daň). Autor tedy sám nemusí z tohoto příjmu nic danit ani odvádět pojistné.

V případě příspěvků od jednoho média (jedné redakce atd.) převyšujících měsíčně částku 7000 Kč se musí autor přihlásit na ČSSZ a příslušnou zdravotní pojišťovnu jako OSVČ a zaregistrovat k dani z příjmů fyzických osob na finanční úřad. Jedná se o autorské honoráře, tj. příjmy dle autorského zákona, které nejsou podnikáním podle živnostenských předpisů (činnost je vykonávána bez živnostenského oprávnění). 

Pokud se v další části dotazu stále jedná o autorské příspěvky, pak platí výše uvedené. Nerozhoduje, zda je činnost pravidelná nebo "nárazová", ale sedmitisícový limit příjmu od jednoho plátce. Jestliže byste si měsíčně u dvou redakcí vydělala např. 6000 a 5000 Kč, registrační povinnost by se na Vás nevztahovala, příjmy by zdanili automaticky oba plátci.   

Dagmar Kučerová  ;)
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz 

Platby GoPay

reklama