reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Bazar s elektronikou, start živnosti, nákup mimo EU  (Přečteno 3471 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Marcel Poul

• Host
Bazar s elektronikou, start živnosti, nákup mimo EU
« kdy: 16. 12. 2012, 19:15:42 »
Dobrý den,

Rád bych od příštího roku založil živnost, jejíž předmětem by byl přeprodej použité elektroniky dovezené ze států mimo EU. Živnost budu provozovat jako vedlejší činnost při zaměstnání a studiu. Při nákupech bych rád využíval zahraničních aukcí, jako je ebay.com. Je pravděpodobné, že budu často nucen využít sllužeb přeposílacích společností, jak je Shipito. Obrat živnosti v začátku odhaduji na 30-50 tisíc korun. Prodávat budu z velké části přímo koncovým uživatelům (neplátcům DPH). Někdy bych rád také koupil nové věci (např. výprodeje), které bych dále prodával jako použité.
Rád bych se zeptal na následující body:

1) Jde o volnou živnost v oboru "Velkoobchod a maloobchod" a "Zastavárenská činnost a maloobchod s použitým zbožím" ?
2) Musím se povinně registrovat jako plátce DPH? Předpokládám, že ano, pokud budu využívat služeb zahraničních subjektů (shipito, ebay)
3) Mohu nakoupit na své IČ novou elektroniku např na dealextream.com nebo amazon.com a prodávat ji u sebe jako použitou?
4) Mohu prodávat i věci, které jsem si koupil před zahájením živnosti (např v posledním roce), u kterých mám doklad pouze na své jméno bez IČ? Mohu u těchto věcí nárokovat odpočet DPH?
5) Mohu jako výdaj zaevidovat i poplatky spojené se založením živnosti?

Záruční podmínky bazaru
6)  Mohu prodávat zboží s 1letou zárukou na neodhalené vady, které měla věc při prodeji a 14 dnů na vrácení zboží bez udání důvodu? Jsou obě záruky povinné, případně dají se doby ještě zkrátit? Je pravda, že při prodeji použitých věcí neručím za vady, které vznikly po prodeji předmětu?

Dokumenty pro účely daňové evidence pro finanční úřad
7) Shipito nevydává faktury (nebo o tom alespoň nevím) za své služby, mohu použít výpisy nebo emaily o zaplacení z Paypal?
8 ) Ebay.com jako aukční portál je zprostředkovatel prodeje mezi prodávajícím a mnou (bazarem), platby probíhají přes Paypal, mohu použít stejné dokumenty jako z bodu 7?
9) Jako přepravce zbož ze zahraničí (shipito) do mého bazaru budu používat kurýrní službu DHL, která zajišťuje proclení zboží. Do teď pro mě, jako soukromou osobu, vypočítávala také DPH pro dovoz zboží ze států mimo EU. Při předávání zboží jsem obě položky (první byla vždy nulová) zaplatil přímo kurýrovi. Obdržel jsem dokument s poznámkou "Tento dokument není určen pro uplatnění odpočtu DPH". Pokud budu plátce DPH, budu si tuto daň vypočítávat sám a kurýr ji už po mně nebude chtít, nebo dostanu jiný doklad o zaplacení?

Máte zkušenosti s podnikáním v tomto oboru? Budu vděčný za jakékoli rady, připomínky, postřehy, odkazy na potřebné, nebo alespoň hodící se, zákony.

Předem děkuji za rady.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Pavel Říha (Rop)

• Profík
    • Zobrazit profil
Re:Bazar s elektronikou, start živnosti, nákup mimo EU
« Odpověď #1 kdy: 16. 12. 2012, 23:54:53 »
1. zřejmě ano
2. od 1.1.2013 (1.4.2013) to nutné nebude ... ale bůh suď co nakonec bude platit
3. můžete ... horší by bylo, kdybyste použitou vydával za novou
4. můžete 12 měsíců před zahájením živnosti ... ovšem uplatnit si pouze české DPH
5. ano
6. nevím ... v tomhle nemám až takový přehled
7. cokoliv čím budete schopen prokázat že jste to koupil .. tj. ještě něco navíc krom výpisu z paypalu
8. opět platí to samé
9. jako plátce DPH vám vypočítají jen CLO ... DPH si vypočítáte a odvedete sám

Platby GoPay

reklama