reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Právo jednatele S.R.O.  (Přečteno 4931 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Adam Beneš

 • Host
Právo jednatele S.R.O.
« kdy: 12. 12. 2012, 22:38:43 »
 Dobrý den,
 Mám jeden dotaz.
 Ve firmě jsou dva společnící ( 50% a 50% ).  a donedávna ještě dva jednatelé=společníci.    Donedávna proto, protože jeden ze společníků dovedl jinou právnickou firmu do úpadku.  Současný stav je tedy takový, že jsou dva společníci a pouze jeden jednatel.  Daná společnost sídlí v nemovitosti, kterou vlastní majitelé této firmy jako fyzické osoby, kteří tuto nemovitost pronajímají předmětné firmě za měsíční nájemné => hlavní příjem ze společnosti.  Bohužel, současný jednatel chce firmu přestěhovat do jeho nově vybudované nemovitosti a tím si proplácet plnou výši měsíčního nájemného, kterou musí ještě v současné době proplácet druhému společníkovi  1/2 ( zároveň majiteli nemovitosti ). 
 Má společník této firmy, který ztratil pozici funkce jednatele ,nějaké možnosti, jak tomuto kroku zabránit?  Má vůbec jediný současný jednatel takové pravomoce bez souhlasu společníka?
 Předem děkuji za odpověď.
 Mgr. Adam Beneš

 

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline FABIAN & PARTNERS

 • Stálý člen
 • ***
 • Příspěvků: 124
  • Zobrazit profil
  • FABIAN & PARTNERS
Re:Právo jednatele S.R.O.
« Odpověď #1 kdy: 13. 12. 2012, 11:40:16 »
Dobrý den,
 
obávám se, že jednatel takové pravomoci mít bude, protože toto rozhodnutí spadá do oblasti obchodního vedení společnosti a nemusí ho posvěcovat valná hromada. Ovšem toto právo mu přísluší pouze v případě, že se kvůli změně sídla nebude muset měnit společenská smlouva. Záleží tedy na tom, jak je ve společenské smlouvě zapsáno sídlo společnosti. V případě, že je pod položkou sídlo napsáno pouze město (bez blíže specifikované adresy), může jednatel změnit sídlo v rámci tohoto města, a tudíž se nebude měnit společenská smlouva. Avšak v případě, kdy je ve společenské smlouvě zapsaná konkrétní adresa nebo jednatel chce přenést společnost do jiného města, musí se za tímto účelem měnit i společenská smlouva. Ke změně společenské smlouvy je však zapotřebí souhlasu všech společníků nebo rozhodnutí valné hromady (její většiny). Pokud tedy ve společnosti figurují dva společníci, je zapotřebí souhlasu obou z nich.
FABIAN & PARTNERS, advokátní kancelář
Brno, Marešova 304/12, PSČ 602 00
Praha 1, Revoluční 8, budova B1, 2. patro, PSČ 110 00
ID datové schránky: 4s7unxn

www.fabianpartners.cz
www.pohledavkyonline.cz
www.spravaspolecnosti.cz 

Platby GoPay

reklama