reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Bezplatná výpomoc vlastní matky při podnikání  (Přečteno 4080 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Eliška K.

  • Host
Bezplatná výpomoc vlastní matky při podnikání
« kdy: 05. 12. 2012, 15:34:33 »
Dobrý den, zajímalo by mě, jak ošetřit nahodilou pomoc vlastní matky při podnikání. Pomáhá bez odměny v půjčovně oděvů, pokud si její dcera - majitelka ( OSVČ ) potřebuje např. odběhnout k doktorovi. Jde o typickou pomoc v rámci rodiny. Matka je v domácnosti, platí si sama zdravotní pojistné. Za pomoc v půjčovně nic nedostává. Živnostenský úřad však požaduje, aby byla s matkou uzavřena dohoda o provedení práce, protože smlouvu nemusí mít jen manžel nebo děti. Co s tím, aby při kontrole nevzniknul problém ?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Bezplatná výpomoc vlastní matky při podnikání
« Odpověď #1 kdy: 06. 12. 2012, 07:02:31 »
Dobrý den,

bohužel musím potvrdit názor živnostenského úřadu. Pracovníci inspektorátu práce by takovou činnost přehodnotili jako nelegální zaměstnání s nemalými sankcemi jak pro podnikatelku, tak pro její matku. V souladu s § 132 zákona o zaměstnanosti jsou zaměstnanci orgánů kontroly jsou oprávněni při kontrolní činnosti vyžadovat od fyzických osob, které se zdržují na pracovišti kontrolované osoby a vykonávají pro ni práci, osvědčení totožnosti, a nejde-li o manžela nebo dítě kontrolované fyzické osoby, i prokázání, že tuto práci vykonávají na základě pracovněprávního vztahu nebo na základě jiné smlouvy. O výjimce pro rodiče kontrolované fyzické osoby zákon nehovoří.

Skutečně bude v tomto případě vhodné uzavřít dohodu o provedení práce, např. na celý kalendářní rok. Matka může měsíčně odpracovat kupříkladu jen 10 hodin (minimální hodinová sazba je 48,10 Kč). Taková dohoda nebude podléhat odvodům sociálního ani zdravotního pojistného. Podpisem daňového prohlášení si matka může uplatnit daňové slevy a tím se jí daňová povinnost zcela eliminuje.

Jinou (komplikovanější) variantou by bylo například využití institutu spolupracujících osob. Matka by se ale musela stát OSVČ vedlejší.

Dagmar Kučerová  :)
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama