reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Dane a neziskové organizácie  (Přečteno 2059 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Michal Libič

  • Host
Dane a neziskové organizácie
« kdy: 03. 12. 2012, 21:53:05 »
Dobrý deň. Sme nezisková organizácia, právna forma trochu netradičná: Organizace s mezinárodním prvkem.

Mám dva daňové dotazy:

DPPO
-
Naša hlavná činnosť sa skladá z 3 dílčích činností a jednej hospodárskej. Na základe Zákona č. 586/1992 Sb, o daních z přijmu, §17 ods. 6 nezahrňujeme do predmetu dane príjmy z činností, ktoré boli v danom roku stratové (náklady prevýšili príjmy). Náklady spojené s danou činnosťou teda nie sú uznateľné (§24 ods. 3).

Pri vyplňovaní DPPO vychádzam z celkového VH (všetky činnosti spolu). Výnosy, ktoré mi vypadli z predmetu dane vpisujem na riadok 101. Kam mám ale vpísať náklady, ktoré s týmito výnosmi (ktoré nie sú predmetom dane) súvisia??? Mám ich vpísať podľa jednotlivých účtov do tabuľky A. na treťom liste (aby sa previedol súčet na riadok 40), alebo niekde inde???

DPH
-
Podľa zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty sú v §51 uvedené plnenia oslobodené od dane bez nároku na odpočet dane - výchova a vzdelávanie. Tieto činnosti sú bližšie špecifikované v §57 bod g) "výchovné, vzdělávací a volnočasové aktivity poskytované dětem a mládeži příspěvkovými organizacemi a nestátními neziskovými organizacemi dětí a mládeže."
Chcem sa opýtať, čo musí nezisková organizácia spĺňať, aby sa na ňu vzťahoval tento bod? Čo sa rozumie pod pojmom 'mládež'?
Venujeme sa činnostiam ako organizácia orientačných dní pre študentov VŠ,  kultúrno-vzdelávacích projektov pre stredné školy, organizáciou konferencií, sympózií a workshopov pre vysokoškolských študentov. Za tieto akcie zvykneme vyberať od účastníkov príspevky. Musíme tieto príspevky účtovať s DPH, alebo sa na ne vzťahuje spomínaný bod?

Ďakujem za odpoveď

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Dane a neziskové organizácie
« Odpověď #1 kdy: 06. 12. 2012, 17:46:48 »
Dobrý den pane Libiči,
 
k Vašemu dotazu ohledně daně z příjmů uvádíme, že náklady, které souvisí s výnosy nevstupujícími do základu daně, lze vyloučit na ř. 40 nebo na ř. 62 daňového přiznání k dani z příjmů právnických osob.
 
K Vašemu dotazu ohledně daně z přidané hodnoty uvádíme, že "mládež je demografická skupina obyvatelstva nacházející se stavem vývoje
mezi dětstvím a dospělostí. Nejčastěji bývá vymezována věkem přibližně od 13–15 do 25-30 let. V tomto období se mladí lidé začleňují do světa
práce, osvojují si společenské normy a požadavky, formují svůj světový názor."

Podle ustanovení § 57 odst. 1 písm. g) zákona o DPH jsou od daně osvobozeny výchovné, vzdělávací a volnočasové aktivity poskytované dětem a mládeži
příspěvkovými organizacemi a nestátními neziskovými organizacemi. Jedná se o činnosti poskytované v rámci neformálního vzdělávání a výchovy a
aktivit zaměřených na využití volného času např. Domy dětí a mládeže, občanskými sdruženími, obecně prospěšnými společnostmi, neziskovými
organizacemi církví a náboženských společností a dalšími.
 
V případě, že splňujete podmínky ustanovení § 57 odst. 1 písm. g) zákona o DPH (závazné posouzení lze poskytnout pouze se znalostí konkrétních podmínek), nebude Vaše činnost podléhat DPH, bude se jednat o plnění osvobozené od daně bez nároku na odpočet daně.

Přeji hezký den.

S pozdravem
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama