reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Co je to DIČ?  (Přečteno 14906 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Daniela

• Host
Co je to DIČ?
« kdy: 25. 08. 2010, 19:28:03 »
Jsem začínající živnostník a jsem trochu mimo. Dnes mi došel dopis z finančáku, že mi přidělili DIČ. Nechápu, ale proč? Na živnostenském úřadě, jsem říkala, že nebudu plátce DPH, tak nechápu, proč mi DIČ přidělili?
Nevíte, co s tím?

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Pavel Říha (Rop)

• Profík
    • Zobrazit profil
Re: Co je to DIČ?
« Odpověď #1 kdy: 25. 08. 2010, 19:46:01 »
DIČ ve vašem případě slouží POUZE ke komunikaci s finančním úřadem (dle § 33 odst. 12 zákona o správě daní a poplatků) ... tj. na každý papír posílaný finančáku musí být s vaším DIČem ... jinak jej nikde neuvádějte (na žádném dokladu, vizitce, webové stránce .... atd atd) neboť by právě mohlo dojít k omylu, že jste plátcem DPH (hlavně pak při styku s obchodními partnery v EU). Vhodné je též na doklad napsat "Nejsem plátce DPH." a v případě komunikace s EU to doporučuji napsat v příslušné jazykové mutaci ...

Offline Daniela Zavadilová

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
    • Luxus-z-chirurgicke-oceli
« Odpověď #2 kdy: 25. 08. 2010, 19:52:01 »
takže opravdu pak na mě nevyrukují s tím, že mám platit DPH? Je možné si to nějak ověřit?

Redakční tip

• Stálý člen

jezevec

• Host

Offline Pavel Říha (Rop)

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 26. 08. 2010, 07:36:57 »

Reklama

• Stálý člen

reklama

amsp

• Host
« Odpověď #5 kdy: 26. 08. 2010, 13:05:21 »
Živnostníkovi je při vydání živnostenského listu přidělováno DIČ podle jeho rodného čísla, ať je či není plátcem DPH. Skutečnost, že není plátcem DPH, musí uvádět na fakturách.

Offline Pavel Říha (Rop)

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 26. 08. 2010, 17:51:39 »
Milé sdružení, můžete prosím odkázat na příslušné ustanovení zákona na základě kterého tvrdíte, že "Skutečnost, že není plátcem DPH, musí uvádět na fakturách."
Předem děkuji ....

Offline Daniela Zavadilová

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
    • Luxus-z-chirurgicke-oceli
« Odpověď #7 kdy: 26. 08. 2010, 19:18:41 »
no to mě ted taky zarazilo, nikdy jsem to nikde neviděla ani neslyšela

Radovan.Vohralik

• Host
« Odpověď #8 kdy: 26. 08. 2010, 20:24:17 »
Tvrzení, že neplátce na vystavované doklady musí uvádět, že není plátce DPH, je na sto procent nepravdivé. Toto ustanovení neobsahuje asi jediný daňový zákon.

jezevec

• Host
« Odpověď #9 kdy: 28. 08. 2010, 01:48:06 »
asi to neni na škodu, nicht wahr?
pokud to zákon nenakazuje, obyvkle ani nezakazuje opak.
tipnu si že to je i tento příklad.

Radovan.Vohralik

• Host
« Odpověď #10 kdy: 28. 08. 2010, 20:48:42 »
U některých faktur se tato poznámka objevuje. Samozřejmě, že není zakázáno tuto skutečnost uvést, ale rozhodně nemohu souhlasit s tím, že by to byla povinnost.

Honza

• Host
DIč-proč je Dič rodné číslo?
« Odpověď #11 kdy: 09. 01. 2012, 15:33:57 »
Zajímalo by mě, proč je DIČ přidělené finančním úřadem rodné číslo. Momentálně nejsem plátcem, ale chci si v budoucnu zažádat. To potom dostanu nové? Přeci proč by měli všichni obchodní partneři znát moje rodné číslo? Nechápu!

Offline Pavel Říha (Rop)

• Profík
    • Zobrazit profil
Re:Co je to DIČ?
« Odpověď #12 kdy: 09. 01. 2012, 18:39:38 »
Ne nové nedostanete.

Zase na druhou stranu vám obchodní partneři budou moct gratulovat k narozeninám. Jiný účel to zřejmě nemá.

Platby GoPay

reklama