reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Prodej společnosti s ručením omezeným  (Přečteno 5010 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

aknelka

  • Host
Prodej společnosti s ručením omezeným
« kdy: 19. 11. 2012, 19:08:35 »
Dobrý den,
 společníci (oba starobní důchodci) se rozhodli, že prodají svojí společnost s ručením omezeným, ve které mají podíl 90% a 10% jako celek. Vzhledem k tomu, že jsem se s touto situací zatím během své praxe nesetkala a nerada bych někde něco zanedbala, prosím o radu či pomoc z hlediska účetnictví a daní, nebo zda se dá někde najít postup při prodeji společnosti. Společnost nemá žádné zaměstnance a cca 3 roky nevykazuje žádnou činnost (žádné pohledávky ani závazky). Děkuji

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Prodej společnosti s ručením omezeným
« Odpověď #1 kdy: 22. 11. 2012, 18:42:18 »
Dobrý den,

pod pojmem „prodat svoji společnost s ručením omezeným“ si lze představit více situací, resp. řešení.

1. V prvním případě se může jednat o prodej podniku podle § 476 a násl. zákona č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, ve znění pozdějších předpisů. Zde je stanoveno, že smlouvou o prodeji podniku se prodávající zavazuje odevzdat kupujícímu podnik a převést na něj vlastnické právo k podniku a kupující se zavazuje převzít závazky prodávajícího související s podnikem a zaplatit kupní cenu. Na kupujícího tedy přechází veškerý majetek, pohledávky a závazky (včetně příp. zaměstnanců). V takovém případě původní vlastník podniku, tj. samotná společnost s ručením omezeným, zůstává zachován (zůstane prázdná společnost) a může případně začít podnikat například v jiném oboru, ale se stejnými společníky apod. Cena za prodávaný podnik je výnosem společnosti s ručením omezeným. Z hlediska příslušných ustanovení zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o DPH") platí, že prodej (části) podniku se nepovažuje za dodání zboží, resp. za poskytnutí služby. Pokud ovšem byl prodávající plátcem DPH a kupující není plátcem DPH, tak se jím ze zákona povinně stává dnem nabytí majetku.

2. Pod pojmem "prodat svoji firmu" si mnozí představují prodej podílu na obchodní společnosti. Tato varianta je spojena s tím, že u fyzických osob je příjem z prodeje podílu osvobozen po pěti letech od jeho nabytí. Pokud se tato podmínka nesplní, je nutné příjem zahrnout do dílčího základu daně podle § 10 zákona o daních z příjmů s tím, že výdajem je hodnota vkladu společníka.

3. Může se také jednat o variantu prodeje jednotlivého majetku (pokud daná společnost nějaký má). Z hlediska daně z příjmů bude u společnosti v tomto případě kupní (prodejní) cena výnosem.

Z Vašeho dotazu nevyplývá, zda má společnost (mimo zmíněných pohledávek) nějaký majetek. Pokud tomu tak není, bude připadat do úvahy zřejmě varianta číslo 2. Pokud by se jednalo o složitější situaci, doporučuji se obrátit na právní, popř. daňovou kancelář, která vám doporučí nejvýhodnější postup, který bude odvozen od znalosti skutečného záměru společníků a celé situace v konkrétní společnosti.

Přeji Vám hezký den.

S pozdravem
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama