reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Dotaz na pracovní dobu  (Přečteno 5191 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Čestmír M.

  • Host
Dotaz na pracovní dobu
« kdy: 25. 08. 2010, 16:11:42 »
Moje pracovní doba trvala osm hodin a pracoval jsem pět dní, po kterých následovaly dva dny volna, ale poté co nás převzala jiná firma, nám zkrátila pracovní dobu, a proto dnes pracujeme dvanáct dní po sobě jdoucích, poté máme dva dny volna a opět dvanáct dnů po sobě jdoucích, včetně sobot a neděl. Otázka zní: Můžu pracovat tolik dní vkuse, ikdyž se jedná o zkracenou pracovní dobu?
Děkuji Čestmír M.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re: Dotaz na pracovní dobu
« Odpověď #1 kdy: 26. 08. 2010, 08:53:25 »
Dobrý den,

poté co Vás převzala jiná firma jste jistě podepsali nějaký dokument o úpravě pracovní doby, např. formou dodatku pracovní smlouvy. Zřejmě se jedná o nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu. Firma by Vám samozřejmě měla platit příplatky za odpracované soboty a neděle. Více v článku: http://www.podnikatel.cz/clanky/platite-zamestnance-spravne-za-praci-o-vikendu/

Pokud se nezměnil celkový počet odpracovaných hodin, je logické, že kratší pracovní dobu je nutné odpracovat ve více dnech. Pracovněprávní vztah je vztahem smluvním. Zákoník práce nikterak neřeší kolik dnů v kuse má pracovník pracovat. Popisuje pouze nárok na nepřetržitý odpočinek v týdnu.

Nepřetržitý odpočinek v týdnu:
§ 92 zákoníku práce
(1) Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl nepřetržitý odpočinek v týdnu během každého období 7 po sobě jdoucích kalendářních dnů v trvání alespoň 35 hodin. Nepřetržitý odpočinek v týdnu nesmí činit u mladistvého zaměstnance méně než 48 hodin.
(2) Jestliže to umožňuje provoz zaměstnavatele, stanoví se nepřetržitý odpočinek v týdnu všem zaměstnancům na stejný den a tak, aby do něho spadala neděle.
(3) V případech uvedených v § 90 odst. 2 a u technologických procesů, které nemohou být přerušeny, může zaměstnavatel rozvrhnout pracovní dobu zaměstnanců starších 18 let pouze tak, že doba nepřetržitého odpočinku v týdnu bude činit nejméně 24 hodin, s tím, že zaměstnancům bude poskytnut nepřetržitý odpočinek v týdnu tak, aby za období 2 týdnů činila délka tohoto odpočinku celkem alespoň 70 hodin.
(4) Jestliže to je dohodnuto, může být v zemědělství poskytnut nepřetržitý odpočinek tak, že bude tento odpočinek za období
a) 3 týdnů činit celkem alespoň 105 hodin,
b) 6 týdnů činit při sezónních pracích celkem alespoň 210 hodin. 


Dagmar Kučerová
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama