reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Čerpání dovolené po mateřské dovolené  (Přečteno 2579 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Karolina

  • Host
Čerpání dovolené po mateřské dovolené
« kdy: 12. 11. 2012, 12:48:37 »
Dobrý den,
 
     mám tento dotaz: Dne 14.7.2012 mi skončila mateřská dovolená, která začala 1.1.2012. Bohužel jsem však z nevědomosti požádala o čerpání řádné dovolené u zaměstnavatele až 15.10.2012, kdy už jsem zároveň pobírala rodičovskou dovolenou. Bude se mi kvůli této skutečnosti moje dovolená krátit? Pokud ano, tak o kolik dní? Je krácení povinnost nebo záleží na zaměstnavateli, jak bude postupovat? A jak se částka při proplácení  (resp. čerpání) dovolené vypočítává? Ještě uvedu, že jsem učitelka MŠ a moje dovolená tedy činí 40 dnů. Dnes mi přišlo na účet od zaměstnavatele 11.889,- Kč, což by rozhodně 40-ti dnům dovolené neodpovídalo. Děkuji Vám za odpověď.
 
 

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Čerpání dovolené po mateřské dovolené
« Odpověď #1 kdy: 12. 11. 2012, 14:10:54 »
Dobrý den,

v souladu s § 223 zákoníku práce není možné dovolenou před nástupem rodičovské dovolené z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit. O tuto výjimku zákoníku práce jste se bohužel připravila. Nyní je zaměstnavatel povinen Vám dovolenou krátit za prvých 100 zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Prakticky se tedy ve Vašem případě krátí dle počtu dnů čerpané rodičovské dovolené.

Protože se za den výkonu práce považuje i samotné čerpání řádné dovolené, je možné, že Vám vzhledem k vyššímu počtu dnů čerpání dovolené ve školství nakonec nebude pokrácena dovolená žádná (je třeba spočítat, zda bude v takovém případě zameškáno alespoň 100 směn - rovnají se dnům čerpané rodičovské dovolené).

Vámi uváděná částka zaslaná zaměstnavatelem skutečně neodpovídá čerpané dovolené, a to ani v případě krácení dle výše uvedeného pravidla z čtyřicetidenního nároku. Musíte si však uvědomit, že dovolená se čerpá, nikoliv proplácí. Jestliže jste požádala o čerpání dovolené od 15. 10., zaslal Vám zaměstnavatel na účet pouze část náhrady za dovolenou náležející za dny 15.10. - 31. 10. 2012. Zbylou část Vám logicky zašle v následujícím výplatním termínu.


Dagmar Kučerová  ;)
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama