reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Daně z příjmu  (Přečteno 2034 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Bohumil Kubeš

 • Host
Daně z příjmu
« kdy: 30. 10. 2012, 14:14:06 »
Jsem důchodce-OSVČ, uplatňuji paušál výdajů 60%, slevu na dani na poplatníka. Mám koncesi na ostrahu majetku a osob, živnostenská oprávnění na další činnosti s paušálem 60%. Jak na tom budu v roce 2013?

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline Jan Molín

 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 920
  • Zobrazit profil
  • MIVO s.r.o.
Re:Daně z příjmu
« Odpověď #1 kdy: 02. 11. 2012, 11:38:03 »
Dobrý den pane Kubeši,

musím se přiznat, že já bych odpověď na Váš dotaz také rád znal. :-)

V současné době stále bohužel není jasné (a to zejména z politických důvodů), zda (a popř. v jaké podobě) bude schválen tzv. stabilizační balíček. Jak je Vám asi známo, návrh tohoto zákona byl vrácen Senátem, při opětovném hlasování v Poslanecké sněmovně následně nebyl podpořen. Vláda České republiky tedy předložila nový návrh zákona (odpovídající původně schválenému návrhu v Poslanecké sněmovně) a spojila s jeho přijetím otázku své důvěry. Jeho projednávání je možné sledovat například zde http://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=6&t=801.

Mezi opatření řešená v tomto stabilizačním balíčku jsou i změny v uplatňování paušálních výdajů. Změny se však netýkají výše sazeb, ale má se nastolit maximální absolutní výše výdajů, která bude moci být uplatněna (tj. strop) odpovídající ročním příjmům 2 mil. Kč. Je však podstatné, že tato změna by se Vás nedotkla, neboť omezení se týká pouze příjmů, u kterých se uplatňuje 30% a 40% sazba paušálních výdajů.

V souvislosti s tím je ale dále navrženo, že ti poplatníci, kteří budou uplatňovat paušální výdaje, nebudou moci uplatnit slevy na dani na vyživované osoby, tj. slevu na manželku/manžela (pokud nemá příjmy větší než 68 000 Kč) a daňové zvýhodnění na děti.

Pro Vás je podstatná další navrhovaná úprava, a to skutečnost, že "základní" slevu na dani, tj. částku 24 840,- Kč, nebudou moci uplatnit starobní důchodci. Tím se vracíme v zásadě k obdobnému pravidlu, které v minulosti v České republice platilo (tehdy se ale týkalo uplatňování tzv. základní nezdanitelné části základu daně).

Pro osoby s vyššími příjmy se dále navrhuje tzv. solidární zvýšení daně (sazby daně) o 7 %.

Podstatná je dále skutečnost, že účinnost těchto opatření se předpokládá pouze pro roky 2013 až 2015.

Přeji Vám hezký den.

S pozdravem
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/ 

Platby GoPay

reklama