reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Autorský honorář  (Přečteno 3308 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

belfour

  • Host
Autorský honorář
« kdy: 17. 10. 2012, 11:05:08 »
Dobrý den,

zabývám se myšlenkou na vytvoření internetové encyklopedie, ve které bych chtěl dát příležitost mladým lidem vyjádřit se prostřednictvím určitého díla (textového, fotografického nebo audiovizuálního). Za jejich kreativitu bych je rád odměnil (a také motivoval) pomocí honoráře.

S mými základními znalostmi práva jsem se vrhl do pročítání živnostenského zákona, protože mě prvně zajímalo, zda na takový přivýdělek autoři potřebují živnostenský list. Zjistil jsem, že podle § 3 Živnostenského zákona se "využívání výsledků duševní tvůrčí činnosti, chráněných zvláštními zákony, jejich původci nebo autory" neřadí mezi živnosti. Zvláštním zákonem se rozumí Autorský zákon, podle jehož § 2 jsem si ověřil, že dílo fotografické a audiovizuální je za autorské skutečně považováno.

Zajímaly mě další podmínky - např. zda musí být autor veden jako OSVČ a jak jsou vůbec autorské honoráře zdaněny. Našel jsem, že autorské honoráře do 7000 Kč včetně od jednoho plátce spadají podle § 7 Zákonu o daních z příjmů pod "příjmy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti", které jsou v § 36 odst. 2 zdaněny "zvláštní sazbou daně z příjmů plynoucí ze zdrojů na území ČR", která činí 15%. Srážku je povinen provést plátce daně (podle § 38d). Našel jsem to pouze na internetu, ale snad se tomu dá předběžně věřit.

Otázka zní, jaká omezení se na autora honorovaného částkou do 7000 Kč včetně od jednoho plátce vztahují, zejména zda:
a) se musí hlásit jako OSVČ,
b) zda musí platit sociální a zdravotní pojištění (z diskusí jsem vyčetl, že od roku 2009 nikoliv, ale zcela jistý si nejsem),
c) zda musí být věkově omezen (např. mohu zaplatit 1000Kč patnáctiletému středoškolákovi za recenzi k počítačovému programu?)

Předem děkuji za Váš čas,

Martin

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Autorský honorář
« Odpověď #1 kdy: 17. 10. 2012, 19:16:25 »
Dobrý den,


informace, které jste dohledal jsou platné.  Na autorskou činnost není potřebné živnostenské oprávnění, řídíte se autorským zákonem. Příspěvky mediím, tj. novinám, časopisům, televizi, rozhlasu, internetovým serverům atd., nepřesahující v úhrnu od jednoho plátce 7000 Kč měsíčně, jsou automaticky zdaněny plátcem daně (tedy Vámi).


Jestliže autor obdrží například za 3 publikované fotografie či články od jednoho plátce (jednoho vydavatelství, redakce apod.) měsíční honorář ve výši do 7000 Kč (včetně), bude tento příjem zdaněn přímo při výplatě. Plátce postupuje v souladu s paragrafem 7 a 36 zákona o daních z příjmů. Autorovi bude vyplacena částka po zdanění 15% srážkovou daní. Srážková daň je daní konečnou. Daňové přiznání se nepodává, autor neodvádí sociální ani zdravotní pojistné.

Samozřejmě můžete vyplatit autorský honorář osobě starší 15 let po skončení povinné školní docházky (od 1. července po ukončení deváté třídy). 

Dagmar Kučerová  ;)   
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama