reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Přenesená daňová povinnost  (Přečteno 11660 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

HESTO, v.o.s.

 • Host
Přenesená daňová povinnost
« kdy: 21. 08. 2012, 09:51:25 »
Prosím o sdělení, zda patří do režimu přenesené daňové povinnosti případ, kdy naše firma (plátce DPH) provede servisní práce elektro pro jinou firmu (plátce DPH), který použije přijaté plnění pro svou ekonomickou činnost. V některých případech je i dodán materiál potřebný pro servisní práce, v jiných případech nikoliv. Nejedná se o činnost ve stavebnictví.


Děkuji.


S pozdravem.


J. Wirnitzer
tel.: 775 145210

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline Jana Knížková

 • manažerka komunity
 • Global Moderator
 • *****
 • Příspěvků: 26
  • Zobrazit profil
  • Podnikatel.cz
Re:Přenesená daňová povinnost
« Odpověď #1 kdy: 29. 08. 2012, 15:30:35 »
Dobrý den,
[/size]
otázku uplatnění režimu přenesení daňové povinnosti ve stavebnictví upravuje § 92a, resp. § 92e zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů. Úprava tam uvedená stanoví, že režim přenesení daňové povinnosti se uplatní, pokud:
- se jedná o vyjmenovaná plnění, tj. v oblasti stavebnictví o stavební práci zatříděnou do skupiny 41 až 43 klasifikace produkce CZ-CPA a
- odběratel je plátce DPH (s určitými modifikacemi u specifických subjektů - viz například informace GFŘ
a navazující právní názory GFŘ a MF ČR).
Znamená to tedy, že v případě, že Váš odběratel je plátce DPH (s určitými výjimkami - viz dokument výše), režim přenesení daňové povinnosti se uplatní. Přitom nezáleží na tom, zda plnění použije pouze pro účely svého podnikání či plnění bude subdodávkou pro jinou osobu.
Co se týče první podmínky pro uplatnění režimu přenesení daňové povinnosti, tj. zda spadá Vaše plnění pod kódy 41 - 43 klasifikace CZ-CPA, jedná se o otázku nikoliv výlučně daňovou, ale spíše "statistickou".
Vzhledem k tomu, že obdobné dotazy se v této poradně opakují, doporučuji při řešení obdobných situací následující postup:
- rámcovým vodítkem je "nahlédnutí" do přehledu nejčastějších dotazů k zatřídění, který publikuje GFŘ - na uvedeném odkazu ve spodní části (soubor MS Excel) -
- pro závaznou informaci, která slouží i jako "krytí" vůči Finančnímu úřadu, je zapotřebí nechat si Vámi poskytované služby zatřídit do klasifikace CZ-CPA. Pro tyto účely jsou zřízena zatřiďovací střediska (například ORGES Consulting, ÚRS Praha, SIAK Zlín a řada dalších), která Vámi poskytované plnění zatřídí.
Za redakci Podnikatel.cz
Jana Knížková
manažerka komunity serveru Podnikatel.cz 

Platby GoPay

reklama