reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Koupě eshopu  (Přečteno 3032 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Strita92

 • Host
Koupě eshopu
« kdy: 25. 08. 2012, 12:11:56 »
Dobrý den,

mám dotaz ohledně koupě eshopu.

Koupili jsme s kamarádem eshop a asi po týdnu jsme se dozvěděli, že prakticky stejný eshop, jaký jsme koupili je naší konkurencí. Po chvíli zjišťování a komunikaci s předchozím majitelem jsme se dozvěděli, že eshop prodal dvakrát. On nám tvrdí, že prodal pouze kódování a nám prodal celý eshop včetně know-how ( odkaz na aukci, ve které jsme eshop koupili).

Kontaktovali jsme majitele konkurenčního eshopu a jednali s ním o této záležitosti a nechali jsme si od něj poslat fakturu která je vystavena o pět dní dříve než naše a je na ní uvedeno, jako předmět: ftp e-shopu na repelentní náramky (což sedí na tvrzení, že prodal kódování). Kódování tohoto webu je prakticky stejné jako našeho, akorát je barevně jinak sladěn, ale texty (obchodní podmínky, informace o produktu,...) a šablona celého webu jsou naprosto stejné.Nicméně jsme od tohoto majitele zjistili, že dostal i kontakt na dodavatele, což je prozrazení know-how.

Chtěl bych se zeptat, jak můžeme postupovat v řešení této situace a jestli jednání předchozího majitele je, podle nás ano, nezákonné.

Možní jsem text napsal lehce nesrozumitelně, tak jestli nebudete mít v něčem jasno, tak se prosím zeptejte. Moc děkuju za odpověď a pomoc při řešení uvedené situace.

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline Martin T

 • Nováček
 • *
 • Příspěvků: 4
  • Zobrazit profil
Re:Koupě eshopu
« Odpověď #1 kdy: 25. 08. 2012, 13:01:08 »
Já bych vše řešil podle toho, co jste se dohodli v kupní smlouvě, k čemu se prodejce zavázal. Nevím, jak jste eshop nabyli a co vše bylo předmětem koupě, ale pokud nejste spokojeni, zboží - službu vrátit nebo reklamovat. Kontakt na dodavatele-výrobce asi žádné velké know-how být nemusí, dá se zjistit. To cenné na eshopu jsou reference, známost a hodnocení e-shopu, prodejní kanály, zákazníci, prodejní procesy. Pokud jde o dodavatele, pak jedině vztah s ním, protože Vám po zkušenostech s předchozím majitelem nemusí být ochoten cokoli prodat. Pokud jste si dělali před koupí průzkum trhu, konkurencí nebude asi jen jeden e-shop. Taky můžete zjistit, že nemáte právo používat ani licenci té aplikace (autor ji třeba nabyl nebo prodal nezákonně), stejně tak ke grafickému vzhledu. Další téma jsou autorská práva k obrázkům a textům !!!  To je podle mne potřeba mít ošetřeno ve smlově a předem si ověřit.


Offline Martin T

 • Nováček
 • *
 • Příspěvků: 4
  • Zobrazit profil
Re:Koupě eshopu
« Odpověď #2 kdy: 25. 08. 2012, 13:49:07 »
Zapomněl jsem mezi "cenné" věci u eshopu uvést samozřejmě to hlavní - doménové jméno. Dá se říct, že to je to nejhlavnější - jméno, aplikace, design a obsah si zvolíte podle potřeb, ... zákazníci jdou za jménem a službou.
Při "reklamaci" bych tedy postupoval podle, kde dodavatel porušil dohodu (podle toho, co bylo předmětem koupě). Pokud nemáte smlouvu, i tak se jistě něco najde  ;) : Jedinečnost domény a převod práv; fukčnost aplikace (softu) + licence; design + licence; obsah (texty + obrázky) + práva; databáze klientů, dodavatelů (+nejlíp prohlášení, že nabytá data jsou získána a shromážděna se souhlasem a prodejce měl k tomu povolení ... www.uoou.cz)

Redakční tip

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0


Offline Strita92

 • Nováček
 • *
 • Příspěvků: 2
  • Zobrazit profil
Re:Koupě eshopu
« Odpověď #3 kdy: 25. 08. 2012, 14:31:43 »
Děkuji za vyčerpávající odpověď a za rady, které jste uvedl.  Byl to náš první takový obchod, takže jsme možná pár věcí podcenili nebo byli příliš důvěřiví. Jde nám, ale o to, jestli když budu mít eshop rozhodnu se, že ho prodám, tak ho prodám několikrát. Jednou prodám v aukci, jako eshop s know-how, poté někomu prodám "pouze kódování" (víme od druhého majitele, že mu prodejce poskytl i kontakt na dodavatele a že ten kupující vlastně o kódování neměl zájem protože bylo bezcenné)


Víme, že kontakt na dodavatele opravdu není žádné obchodní tajemství, ale v tomto případě to prakticky bylo celé know-how. Dali jsme za eshop bohužel dost peněz a nemůžeme se smířit s tímhle nefér a neetickým obchodním jednáním. Jen jsem se chtěl zeptat, jestli máme nějaké možnosti jak to řešit. My budeme každopádně vynakládat snahu se z daným člověk domluvit na nějakém řešení, protože víme vzhledem k okolnostem, že prodejce rozhodně není přesvědčen, že jeho jednání je v pořádku.


Ještě jednou Vám děkuji za Vaše odpovědi.


Offline Martin T

 • Nováček
 • *
 • Příspěvků: 4
  • Zobrazit profil
Re:Koupě eshopu
« Odpověď #4 kdy: 25. 08. 2012, 16:10:08 »
Rozumím Vašemu rozhořčení a jak nejlépe nyní postupovat asi neporadím. Hledal bych pomoc právě i ve věcech, jak jsem psal (práva, licence, funkčnost aplikace, její bezpečnost!!!!! .. pokud jste ji neměli možnost předem odzkoušet, zda to prodávající dělá legálně a Vám nevznikne jiná škoda porušením a nesdělením čertvíčeho).
Nic není na tom, pokud někdo prodává stejnou aplikaci, stejný vzhled apod. opakovaně, pokud cena nezahrnuje výhradní jedinečnost. Stejnou doménu prodat nelze. Nemorální to vidím (ale to je věc názoru), pokud prodává podobně znějící domény (či národní) se stejným obsahem a zamlčuje to. Ale to se dá předem ověřit.
S těch informací vidím problém asi v definici, co je eshop (co vše je předmětem při jeho prodeji). Pro Vás na tom samozřejmě má něco svou hlavní hodnotu (pro jiné třeba bezvýznamnou), otázka, jak jste si ji pojistili, pokud byla dohodnuta. Z mého pohledu je dobré znát i dodavatele předem. Jak jinak zjistit, zda Vám prodá? Že není s Asie, výrobky nebezpečné bez atestu a Vám nevzniknou další povinnosti dovozce (atesty!, registrace k odpadům!, clo, dph,..)
Bohužel podvodníků a podivných rychloshopů přibývá, hodil by se sem nějaký článek, na co si dát pozor při koupi eshopu. Těch věcí je docela hodně a ve výsledku škodí jen prodejců v eshopech.
Přeji hodně štěstí.

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklama 

Platby GoPay

reklama