reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Bývalá zaměstnankyně trvá na pracovním poměru  (Přečteno 3156 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Kateřina Čepelíková

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 37
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Bývalá zaměstnankyně trvá na pracovním poměru
« kdy: 03. 07. 2012, 21:46:53 »

Placený dotaz paní Věry M.:

Citace
Zaměstnankyně (podle §69 ZP) měla požádat zaměstnavatele, že trvá na tom, aby její prac.poměr dále pokračoval.
To ona neudělala. Měla výpověď k 31.10.11. Vzala si odstupné, byla doma  a teprve dne 23.12.11 přišla žaloba, kde její advokátka žádá
1, že výpověď je neplatná
2, že žalovaný je povinen uhradit náklady řízení.
Chci se zeptat, pokud nesplnila podmínky oznámení, nemá nárok na náhradu mzdy za dobu, kdy byla doma? Musí ji zaměstnavatel vzít zpět do práce?
Musí vrátit odstupné?
Nyní je v novém ZP v §69 i pokud neoznámí že trvá na tom, aby její prac.poměr pokračoval, platí, že jeho pracovní poměr skončil dohodou .
Ale řeší to až ZP 2012. Pokud se toto stalo v roce 2011, je to ještě podle ZP 2011?
Ještě nepřišlo rozhodnutí soudu. Až přijde rozsudek, ještě bych se ozvala.
Zatím mnohokrát děkuji
[/size].
Kateřina Čepelíková


Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Kateřina Čepelíková

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 37
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Bývalá zaměstnankyně trvá na pracovním poměru
« Odpověď #1 kdy: 03. 07. 2012, 21:57:43 »

Odpovídá Dagmar Kučerová:


Citace
Dobrý den,


vše se bude odvíjet od rozhodnutí soudu. Poté budete vědět více. Podle znění zákoníku práce (platilo již v roce 2011) je neplatnost ukončení pracovního poměru třeba napadnout žalobou u soudu do 2 měsíců ode dne, kdy k neplatnému ukončení došlo (což bylo učiněno). Vyzve-li zaměstnanec zaměstnavatele písemně, že trvá na tom, aby jej dále zaměstnával, protože považuje ukončení pracovního poměru za neplatné, jeho pracovní poměr dále trvá a zaměstnavatel je povinen mu až do rozhodnutí soudu platit náhradu mzdy. To samozřejmě mohl učinit i prostřednictvím svého advokáta. Mohou tedy nastat dvě varianty:


  • Zaměstnanec trvá na tom, aby byl dále zaměstnáván, pak mu při neplatné výpovědi náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku ode dne, kdy oznámil zaměstnavateli, že trvá na dalším zaměstnávání až do doby, kdy mu zaměstnavatel umožní pokračovat v práci nebo kdy dojde k platnému skončení pracovního poměru.
  • Zaměstnanec netrvá na tom, aby byl dále zaměstnáván, pak mu přísluší náhrada mzdy pouze při neplatnémokamžitém zrušení pracovního poměru nebo zrušení ve zkušební době zaměstnavatelem, a to za dobu výpovědní doby (2 měsíce).
Pokud zaměstnanec trvá na dalším zaměstnávání odstupné vrací, protože k ukončení pracovního poměru nedošlo. Zaměstnanci tedy náleží odstupné pouze za podmínky, že pracovní poměr skutečně skončil, a to i na základě dohody. 


Dagmar Kučerová
Kateřina Čepelíková



 

Platby GoPay

reklama