reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Čerpání řádné dovolené po ukončení mateřské  (Přečteno 2921 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Alena

  • Host
Čerpání řádné dovolené po ukončení mateřské
« kdy: 09. 06. 2012, 11:42:06 »
Dobrý den,
prosím o informaci. Nastoupila jsem na mateřskou 13.11.2011 a končila mi ke dni 26.5.2012.
Můžete mi prosím říct, jestli mám nárok na proplacení celé dovolené? (celých 25 dní ?)
Přišla totiž pouze částka 2960,-Kč....

Děkuji moc za odpověď
Alena

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Čerpání řádné dovolené po ukončení mateřské
« Odpověď #1 kdy: 10. 06. 2012, 13:32:45 »
Dobrý den,

předně upozorňuji, že se nejedná o proplacení dovolené, ale o čerpání dovolené (bez ohledu na současné pobírání rodičovského příspěvku). Předpokládám, že jste požádala o čerpání řádné dovolené bezprostředně po ukončení mateřské dovolené a Váš pracovní poměr je sjednán na dobu neurčitou, bude tedy trvat po celý kalendářní rok 2012.

Důležité je, zda vznikl nárok na dovolenou za kalendářní rok nebo za odpracované dny. Podmínkou nároku na dovolenou za kalendářní rok je odpracování minimálně 60 směn (dnů výkonu práce). Za výkon práce se považuje i čerpání mateřské dovolené. V případě, že je Váš pracovní poměr sjednán s "klasickou" pracovní dobou (pondělí až pátek), vznikl k 26.5. 2012 nárok na dovolenou za kalendářní rok (ve Vašem případě 25 dnů). Pokud máte naopak sjednáno, že pracujete pouze v určité dny v týdnu, budou do celkového počtu odpracovaných směn započteny jen tyto dny.

Pakliže jste skutečně za rok 2012 napočítala alespoň 60 dnů výkonu práce (včetně případného čerpání dovolené z roku 2011), upozorněte zaměstnavatele na § 223 odst. 1 zákoníku práce, na základě kterého Vám nesmí řádnou dovolenou z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

Poznámka: Vámi uvedená částka 2960 Kč však může být pouze čerpaná dovolená za měsíc květen, tj. od 27. 5. do 31. 5. 2012. Zbylou část čerpáte v měsíci červnu a měla by být součástí následující výplaty. Je tedy možné, že zaměstnavatel postupuje v souladu se zákoníkem práce.

Dagmar Kučerová  ;) 
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama