reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Čerpání dovolené po mateřské  (Přečteno 2367 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Bžoch

  • Host
Čerpání dovolené po mateřské
« kdy: 21. 05. 2012, 12:16:33 »
Dobrý den. Manželka je od 1.července 2008 na rodičovské dovolené s 1.dítětem. V červenci 2011 měla nastoupit zpět do zaměstnání. V květnu 2011 znovu otěhotněla a vzhledem k rizikovému těhotenství dostala od července  neschopenku. 13.12.2011 doktor ukončil neschopenku a manželka nastoupila plynule na mateřskou dovolenou, která jí bude končit 17.6.2012. Chceme tedy hned požádat o čerpánání dovolené za rok 2012 a zajímá mě jestli má manželka nárok na nějakou část dovolené za rok 2011.Manželka má nárok na 20 dnů dovolené za kalendářní rok.Jak formulovat žádost. Díky za odpověď

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Čerpání dovolené po mateřské
« Odpověď #1 kdy: 21. 05. 2012, 12:55:27 »
Dobrý den,


ano je to tak. V roce 2012 nejsou žádné vyloučené dny, pouze dny čerpání mateřské dovolené, která se považuje za výkon práce. Manželka požádá zaměstnavatele o čerpání řádné dovolené bezprostředně po skončení mateřské dovolené nejlépe písemně s čtrnáctidenním předstihem. V souladu s § 217 odst. 5 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět. Dovolená náleží v plné výši (vznikl nárok na dovolenou za celý kalendářní rok, bylo odpracováno alespoň 60 směn - dnů výkonu práce). Naopak nesmí zaměstnavatel v souladu s § 223 odst. 1 zákoníku práce tuto dovolenou krátit z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené.

Je možné, že má zaměstnavatel předtištěn vlastní formulář k čerpání dovolené zaměstnanců. Vaše žádost může být formulována například: Žádám o čerpání řádné dovolené za kalendářní rok 2012 (20 dní) bezprostředně po skončení mateřské dovolené, tj. od ...

Po vyčerpání 20 dnů dovolené nastoupí manželka dovolenou rodičovskou, o kterou musí rovněž (nejlépe písemně) zaměstnavatele požádat. 


Nárok na dovolenou za rok 2011 nevzniká. Dovolená se vždy posuzuje za daný kalendářní rok. Výkonem práce je zde pouze mateřská dovolená od 14.12. do 31.12.2011 (zbytek je překážka v práci, tj. rodičovská dovolená a pracovní neschopnost). Za část prosince nemůže vzniknout ani nárok na dovolenou za odpracované dny (nenapočítáme ani 21 dnů výkonu práce).   

Dagmar Kučerová  :)   
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama