reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Čerpání dovolené po PPM  (Přečteno 2748 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

kristynakk

  • Host
Čerpání dovolené po PPM
« kdy: 14. 05. 2012, 23:37:46 »
Dobrý den, nemohu se se zaměstnavatelem dohodnout na počtu dnů čerpání dovolené po mateřské.  Podle mne mám nárok na 20 dnů dovolené a můj zaměstnavatel tvrdí, že mám nárok na 5 dnů dovolené. Na mateřskou dovolenou jsem nastoupila 20.9.2011 a skončila mi 3.4.2012. Za rok 2011 jsem dovolenou vyčerpala.  Jedná se o nevyčerpanou dovolenou za rok 2012: protože mi skončila mateřská dovolená 3.4.2012 a mateřská dovolená se považuje za výkon práce, splnila jsem podmínku odpracování 60 dnů pro vznik nároku na dovolenou za kalendářní rok. Dovolená za kalendářní rok činí 20 dnů a tu mám nárok čerpat. Po čerpání dovolené nastoupím na rodičovskou dovolenou. Žádost o čerpání dovolené po mateřské jsem podala bezprostředně po skončení mateřské.   Děkuji Kristýna Kašparová

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Čerpání dovolené po PPM
« Odpověď #1 kdy: 17. 05. 2012, 07:04:48 »
Dobrý den,

pravdu máte samozřejmě Vy. Pokud napočítáte 60 dnů výkonu práce (60 pracovních směn - dnů čerpání mateřské dovolené), což by u "klasické" týdenní pracovní doby k počátku čerpání řádné dovolené k datu 3.4.2012 neměl být problém, máte skutečně nárok na plných 20 dnů dovolené. Dovolenou Vám zaměstnavatel nesmí z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.   

Argumentem pro zaměstnavatele je § 223 odst. 1 zákoníku práce. Zde je jednoznačně uvedeno:  Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit. Zaměstnavatel porušuje zákoník práce, neposkytnutí 15 dnů dovolené, na které má zaměstnanec nárok, není až tak zanedbatelné. Porušení zákoníku práce na úseku čerpání dovolené je podle zákona o inspekci přestupkem fyzické osoby nebo správním deliktem právnické osoby s možnou pokutou až 200 000 korun. 

Dagmar Kučerová  ;)
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama