reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: VP při rodičovské dovolené  (Přečteno 2100 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

veronika hirschkornová

 • Host
VP při rodičovské dovolené
« kdy: 10. 05. 2012, 11:43:33 »
Dobrý den,


chtěla jsem se zeptat jsem na rodičovské dovolené a jako vedlejší podnikatelksou činnost mám reklamní služby - výdělek cca odhaduji za tento rok 800 tis  a chci se zeptat zda-li musím platit zdravotní a sociální pojištění a případně v jaké výši abych nemusela později nic doplácet zpětně ?


A dále zda-li bude možnost využít paušální výdaje i za tento rok 2012.


Děkuji

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline Dagmar Kučerová

 • redaktorka a odborný poradce
 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 1 554
  • Zobrazit profil
  • Podnikatel.cz
Re: VP při rodičovské dovolené
« Odpověď #1 kdy: 10. 05. 2012, 13:31:14 »
Dobrý den,

na rodičovské dovolené samozřejmě podnikat můžete. Zákon o státní sociální podpoře (rodičovský příspěvek) ani zákoník práce (jste-li zaměstnaná) tomu nikterak nebrání (výjimkou je shodná podnikatelská činnost s činností zaměstnavatele, vyžaduje jeho předchozí souhlas).

Za rok 2012 můžete využít výdaje skutečné, tj. prokazatelně doložené nebo výdaje stanovené procentem z příjmů, tj. paušální. Je to jen na Vašem rozhodnutí. Při ročním výdělku 800 tisíc budete i po snížení o paušální výdaje jistě platit sociální i zdravotní pojištění. Výjimkou je pouze sociální pojistné při vedlejší výdělečné činnosti do cca 60 tisíc ročního daňového základu, což nebude Váš případ.

Konkrétní výpočty neposkytujeme. Pro orientační výpočet doplatků bych doporučovala využít některou z daňových kalkulaček, například Daňová kalkulačka 2011. Pro orientační výpočet doplatků za rok 2012 postačí. Vzhledem k výši výdělku nebude rozdíl vypočtené daně mezi rokem 2011 a 2012 nijak markantní.

Dagmar Kučerová  ::)   
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz 

Platby GoPay

reklama