reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Daň z příjmu při prodeji bytu nabytého darováním  (Přečteno 4110 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Renáta Psotová

  • Host
Dobrý den,

Dne 19.4.2012 jsem se Vás dotazovala na eventuelní placení daně z příjmu při prodeji bytu nabytého darováním. Za odpověď Vám moc děkuji. Svůj dotaz bych chtěla ale ještě upřesnit v tomto směru. Přítel se svou matkou společně užíval byt, který byl v osobním vlastnictví matky. Před rokem matka byt na přítele převedla darováním. Přítel darovaný byt nyní prodal (tedy 1 rok po darování matkou). Chtěla bych se zeptat, zda přítel je povinnen platit daň z příjmu v případě, že byt společně s matkou užíval, ale prodal ho dříve než po uplynutí 2 let po darování . Děkuji za odpověď.
S pozdravem Renáta Psotová

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Daň z příjmu při prodeji bytu nabytého darováním
« Odpověď #1 kdy: 26. 04. 2012, 23:18:12 »
Dobrý den paní Psotová,

v tomto případě není rozhodné, jak dlouho Váš přítel byt vlastnil, resp. že to bylo po dobu kratší než 2 roky. Důležité je, zda Váš přítel splnil podmínku bydliště. V případě, že Váš přítel měl bydliště v prodávaném bytě nejméně po dobu 2 let bezprostředně před jeho prodejem (a nebo získané prostředky jsou využity na uspokojení bytové potřeby dle ustanovení § 15 odst. 3 zákona o daních z příjmů), pak tento prodej je osvobozen od daně z příjmů.
 
Pokud nelze využít osvobození, bude se u fyzické osoby jednat o ostatní příjmy podle § 10 zákona o daních z příjmů. Jako výdaj si fyzická osoba může u těchto příjmů uplatnit cenu, za kterou věc prokazatelně nabyla. V případě získání nemovitosti zděděním nebo darováním je výdajem cena zjištěná pro účely daně dědické nebo darovací (cena dle znaleckého posudku).

Předpokládám zároveň, že Váš přítel nemá byt zařazen v obchodním majetku podle § 4 odst. 4 zákona o daních z příjmů.

Hezký den.
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama