reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Definice švarc systému  (Přečteno 9508 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Jan Prokeš

 • Host
Definice švarc systému
« kdy: 11. 04. 2012, 21:22:55 »
Dobrý den,


přes studium mnoha materiálů se nemohu dobrat toho, zda je tento případ švarc systém či nikoliv:


Osoba OSVČ pracující pro cca 10 zákazníků v poměru: 80% jeden, 20% zbytek. OSVČ má vlastní nářadí, vlastní telefon (včetně operátora), vlastní software, nepoužívá auto ani nic takového objednatelů.


Nicméně protože vystupuje v roli konzultanta, tak je často najímán odběrateli tak, aby vystupoval jako zaměstnanec firmy. Tzn. OSVČ má maily a vizitky zhruba 5 firem. Zároveň osoba cca.  polovinu z odpracovaného času pracuje na pracovišti odběratele.


OSVČ ale do zaměstnaneckého vztahu nemůže ani u jednoho z odběratelů být, protože prostě pracuje pro všechny. Zároveň jsou tam i výkyvy, kdy je např. měsíc, kdy je poměr práce mezi odběrateli úplně jiný.


Děkuji za rady.Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline Kateřina Čepelíková

 • Nováček
 • *
 • Příspěvků: 37
  • Zobrazit profil
  • Podnikatel.cz
Re:Definice švarc systému
« Odpověď #1 kdy: 12. 04. 2012, 18:40:39 »

Dobrý den, pane Prokeši,


jako velmi problematické se v tomto případě jeví používání firemních mailů a vizitek. Jednat a vystupovat jménem zaměstnavatele totiž mohou pouze zaměstnanci. Ovšem i toto se dá vyřešit.  Jestliže by součástí činnosti OSVČ mělo být i jednání jménem firmy (quasi-zaměstnavatele), např. u mandátní smlouva, měla by být formálně sepsána plná moc udělená OSVČ, která jej bude zmocňovat k právním úkonům jménem firmy (quasi-zaměstnavatele).

To, že podnikatel pracuje převážně u jednoho klienta by obecně nemělo být na závadu, Důležité je, že je práce tímto způsoben vykonávána pro více firem. Obdobně pracují například účetní či daňoví poradci. Měl by však být ošetřen pronájem prostor k výkonu činnosti na pracovišti zaměstnavatele. Rozhodně bychom doporučovali konzultaci s právníkem.


Děkujeme za využití naší Odborné poradny.
Za redakci Podnikatel.cz

Kateřina Čepelíková 

Platby GoPay

reklama