reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Automobil zapůjčený za částečnou úhradu zaměstnance  (Přečteno 5908 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Eddie

  • Host
Dobry den,
mam dotaz ke clanku http://www.podnikatel.cz/clanky/sluzebni-auto-pro-osobni-potrebu-zamestnance/ konkretne k odstavci "Automobil zapůjčený za částečnou úhradu zaměstnance".
Odkud jsou tyto informace cerpany?
Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů § 6 Příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky odst. 6 zabyvajici se pujcovanim automobilu resi jen bezuplatne poskytnuti a ani v metodickem pokynu D-6 jsem nic nenasel.
Diky za odpoved

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Pavel Říha (Rop)

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 3 444
    • Zobrazit profil
Re:Automobil zapůjčený za částečnou úhradu zaměstnance
« Odpověď #1 kdy: 10. 04. 2012, 16:37:23 »
§ 6 odst. 3 zákona o daních z příjmů


Eddie

  • Host
Re:Automobil zapůjčený za částečnou úhradu zaměstnance
« Odpověď #2 kdy: 11. 04. 2012, 12:42:08 »
Dekuji Pavlu Rihovi za predchozi odpoved.
Mozna jsem vsak predchozi dotaz spatne formuloval. Otazka spravne polozena by znela:

Kde je psano, ze "
V případě, že zaměstnavatel neposkytuje vozidlo zaměstnanci bezplatně, ale dlouhodobě pronajímá pro soukromé účely za stanovenou nízkou úhradu, je příjmem rozdíl, o který výše stanovená sazba dle zákona o daních z příjmů (1 % ze vstupní ceny, nejméně 1000 Kč) přesahuje úhradu nájemného zaměstnancem" (zdroj:
http://www.podnikatel.cz/clanky/sluzebni-auto-pro-osobni-potrebu-zamestnance/)
Jde mi o to doplaceni do 1%. Ucetni mi tvrdi, ze kdyby mi zamestnavatel pronajal vuz za 1% porizovaci ceny , prijem by se mi navysoval o rozdil mezi cenou najmu (dohodnute 1%) a cenou obvyklou - coz odporuje vyse citovanemu textu.
Dekuji jeste jednou za odpoved

Redakční tip

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Offline Pavel Říha (Rop)

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 3 444
    • Zobrazit profil
Re:Automobil zapůjčený za částečnou úhradu zaměstnance
« Odpověď #3 kdy: 11. 04. 2012, 17:32:08 »
Aha já bych si měl vždycky ten článek přečíst dřív, než napíšu odpověď.

Ten článek samozřejmě takto neplatí.

Našel jsem tu novější http://www.podnikatel.cz/clanky/automobil-jako-zamestnanecky-bonus/
a dole se dočtete že úplata by měla být v ceně obvyklé jinak rozdíl dodaníte dle § 6 odst. 3 zákona o daních z příjmů. Tedy nedočtete, ale pan Molín to tak chtěl říct :-)


Offline drenata

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 205
    • Zobrazit profil
Re:Automobil zapůjčený za částečnou úhradu zaměstnance
« Odpověď #4 kdy: 12. 04. 2012, 12:02:54 »
Dobrý den, pokud jednatel využíva auto i k soukromým účelům, je potřeba nějaká smlouva nebo jak se to zachycuje správně v úču, auto je na úvěr, Phm dávám do účta jen občas, ale dle tachometru je tam samozřejmě více.
Děkuji

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Václav Říha

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 117
    • Zobrazit profil
Re:Automobil zapůjčený za částečnou úhradu zaměstnance
« Odpověď #5 kdy: 12. 04. 2012, 13:29:02 »
Vy musíte být zlatým dolem pro finančák. Pokud má auto jednatel jako zaměstnanec, tak pro něho platí § 6 odst. 6 zákona o dani z příjmu. Jinak musí být půjčovné v ceně obvyklé.


Offline drenata

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 205
    • Zobrazit profil
Re:Automobil zapůjčený za částečnou úhradu zaměstnance
« Odpověď #6 kdy: 12. 04. 2012, 14:01:10 »
Ne nemá ho jako zaměstnanec, zatím bylo využíváno pouze k firemním účelům, firma zaměstnance nemá, jen bych chtěla vědět, jestli je potřeba udělat třeba smlouvu mezi firmou a jednatelem o výpůjčce nebo tak něco? Pokud ano, jak to smluvně ošetřit? PC vozu byla 930 000,-


Offline Pavel Říha (Rop)

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 3 444
    • Zobrazit profil
Re:Automobil zapůjčený za částečnou úhradu zaměstnance
« Odpověď #7 kdy: 12. 04. 2012, 17:33:31 »
Z tohodle může bejt takovej průser ... že si to ani nedokážete představit. To už je snad lepší nedělat nic a počkat si až na to finančák přijde ... protože pořád je lepší mít daně nesprávně než je falšovat (například knihou jízd).

Mimochodem ... to že auto je společnosti neznamená, že jednatel ho může využívat .... na to je poměrně dost paragrafů v trestním zákoníku ... a pokud se s.r.o. dostane do problémů tak to jednatel odnese všechno na vlastní kůži.

Jak se s podváděním jednou začne tak se to do pořádku dává strašně blbě.


Offline drenata

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 205
    • Zobrazit profil
Re:Automobil zapůjčený za částečnou úhradu zaměstnance
« Odpověď #8 kdy: 12. 04. 2012, 19:36:46 »
Rozhodně nechci nic falšovat, jen jsem chtěla vědět, jestli je možno udělat to, na co jsem se ptala níže, to co jste mi napsal, je jasné, ale co dělat, když si to firma takhle pořídila a co to půjčovné, jak píšete níže?


Offline Pavel Říha (Rop)

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 3 444
    • Zobrazit profil
Re:Automobil zapůjčený za částečnou úhradu zaměstnance
« Odpověď #9 kdy: 12. 04. 2012, 20:10:22 »
To sice můžete ... ale zpětně to stejně nikdy nedorovnáte.


Offline drenata

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 205
    • Zobrazit profil
Re:Automobil zapůjčený za částečnou úhradu zaměstnance
« Odpověď #10 kdy: 12. 04. 2012, 20:58:22 »
To je jasné, píšete to tak, jako kdyby to byla moje vina, jednatelka dobře ví, jak to chodí a stejně by mě neposlechla, tak jak to napsat - smlouvu o pronájmu nebo o výpůjčce?


Offline Pavel Říha (Rop)

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 3 444
    • Zobrazit profil
Re:Automobil zapůjčený za částečnou úhradu zaměstnance
« Odpověď #11 kdy: 12. 04. 2012, 21:15:01 »
a) jednatelku zaměstnat
b) poskytnout vozidlo zdarma

Pochybuju, že paní jednatelka je pouze jednatelka ... předpokládám že řídí i vnitřní chod firmy a to by měla být již zaměstnána.


Offline drenata

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 205
    • Zobrazit profil
Re:Automobil zapůjčený za částečnou úhradu zaměstnance
« Odpověď #12 kdy: 12. 04. 2012, 22:02:21 »
Jednatelka je zaměstnána v jiné firmě, co obnáší poskytnutí zdarma?


Offline Pavel Říha (Rop)

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 3 444
    • Zobrazit profil
Re:Automobil zapůjčený za částečnou úhradu zaměstnance
« Odpověď #13 kdy: 12. 04. 2012, 22:24:26 »
A jednatelka pro svou firmu nic nedělá nebo jak? Jenom z ní cucá auto?


Offline drenata

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 205
    • Zobrazit profil
Re:Automobil zapůjčený za částečnou úhradu zaměstnance
« Odpověď #14 kdy: 12. 04. 2012, 22:48:01 »
Ale dělá, ale tvrdí, že nemusí být ve firmě zaměstnaná...


 

Platby GoPay

reklama