reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Koupě dočasné stavby  (Přečteno 4147 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

LukášM.

  • Host
Koupě dočasné stavby
« kdy: 21. 03. 2012, 11:21:05 »
Dobrý den,


před půl rokem jsem koupil stánek s občerstvením, což je dočasná stavba, při koupi mi majitel nic nesdělil a slečna na stavebním úřadu (zřejmě podplacena) mi sdělila, že je vše v pořádku a stánek má všechna povolení. Nyní po půl roce mi přišel dopis, že stavební povolení vypršelo již 31.12.2011 tedy před rokem a pár měsíci.


Chci se tedy zeptat, jestli není prodávající povinen mi tuto důležitou informaci sdělit při prodeji? Jelikož to povolení vypršelo ještě během jeho působení. Pro mě to znamená zažádání nového stavebního povolení tudíž znovu získat povolení z hygienické stanice atd.. Tento fakt by určitě ovlivnil moji koupi nebo respektive i cenu toho stánku.


Dalo by se nějak právně zpětně dožadovat odškodné nebo něco podobného? Vím, že při prodeji auta je prodejce povinen uvádět všechny závady, tak jestli i tato záležitost se stánkem se dá považovat jako vada z právního hlediska, jelikož z mého hlediska to je dost závažný problém.


Předem děkuji za odpověď
Lukás

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline FABIAN & PARTNERS

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 124
    • Zobrazit profil
    • FABIAN & PARTNERS
Re: Koupě dočasné stavby
« Odpověď #1 kdy: 22. 03. 2012, 12:24:51 »
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz. Pokud vypršela stavební povolení 31.12.2011 tak je to před 3 měsíci a v době koupě stánku bylo vše v pořádku a v souladu se zákonem.

Pokud budete mít nějaké doplňující otázky k tématu, neváhejte se na nás obrátit.
FABIAN & PARTNERS, advokátní kancelář
Brno, Marešova 304/12, PSČ 602 00
Praha 1, Revoluční 8, budova B1, 2. patro, PSČ 110 00
ID datové schránky: 4s7unxn

www.fabianpartners.cz
www.pohledavkyonline.cz
www.spravaspolecnosti.cz



Lukáš

  • Host
Re: Koupě dočasné stavby
« Odpověď #2 kdy: 22. 03. 2012, 14:53:26 »
Dobrý den,
 
omlouvám se za překlep, povolení bylo do konce roku 2010.
 
Lukáš

Redakční tip

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Offline FABIAN & PARTNERS

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 124
    • Zobrazit profil
    • FABIAN & PARTNERS
Re: Koupě dočasné stavby
« Odpověď #3 kdy: 26. 03. 2012, 16:44:55 »
Pokud Vás prodávající neupozornil na skutečnost, že stavební povolení
kupované dočasné stavby již vypršelo, jedná se dle mého názoru podle
ustanovení §596 a §597 občanského zákoníku o právní vadu věci, na kterou je
prodávající ze zákona povinen kupujícího upozornit. Jestliže Vás prodávající
na tuto vadu neupozornil, máte ze zákona právo na přiměřenou slevu ze
sjednané ceny, čímž by se eventuálně daly nahradit Vaše náklady na
prodloužení tohoto stavebního povolení. Pokud by zjištěná vada činila
koupenou věc neupotřebitelnou, je zde možnost od smlouvy odstoupit, což dle
mého názoru však ve Vašem případě není, neboť prodloužení stavebního
povolení není vadou neupotřebitelnou. Podle ustanovení §599 obč. zák. pak
kupující musí vady u prodávajícího uplatnit bez zbytečného odkladu od jejich
zjištění. Práva z odpovědnosti za vady u soudu se může kupující domáhat
nejpozději do 6 měsíců, takže je důležité kdy k uzavření smlouvy ve Vašem
případě došlo.
      V případě prodloužení doby stavby je třeba postupovat v souladu s
ustanovením §127 stavebního zákona, který se zde použije přiměřeně, tedy
oznámit stavebnímu úřadu Váš záměr prodloužit dobu dočasné stavby.
Náležitosti tohoto oznámení jsou upraveny v §127/1 stavebního zákona. K
oznámení se připojí doklad o vlastnickém právu ke stavbě. Stavební úřad pak
do 30 dnů zašle oznámení svého rozhodnutí. Pokud se stavební úřad v této
lhůtě nevyjádří, platí domněnka, že s prodloužením souhlasí.
FABIAN & PARTNERS, advokátní kancelář
Brno, Marešova 304/12, PSČ 602 00
Praha 1, Revoluční 8, budova B1, 2. patro, PSČ 110 00
ID datové schránky: 4s7unxn

www.fabianpartners.cz
www.pohledavkyonline.cz
www.spravaspolecnosti.cz



 

Platby GoPay

reklama