reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Čerpání dovolené ve výpovědní lhůtě  (Přečteno 19603 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Hana S.

  • Host
Čerpání dovolené ve výpovědní lhůtě
« kdy: 14. 03. 2012, 13:03:50 »
Dobrý den,
na konci února jsem podala v práci výpověď, výpovědní lhůta mi běží do 30. dubna. V dubnu bych si chtěla vybrat nevyčerpanou dovolenou z minulého roku, tj. 12 dní. Myslela jsem, že bych ty volné dny využila na aktivní hledání nové práce. Je možné že mi ji zaměstnavatel nedovolí a proplatí mi ji až s poslední výplatou? Lze zaměstnavatele nějak ,,donutit" k tomu, abych si ji mohla vybrat? Děkuji za odpověď, Hana S.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Čerpání dovolené ve výpovědní lhůtě
« Odpověď #1 kdy: 14. 03. 2012, 19:02:12 »
Dobrý den,


bohužel Vás nepotěším. V § 217 zákoníku práce se píše, že dobu čerpání dovolené je povinen zaměstnavatel určit podle písemného rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace a rady zaměstnanců tak, aby dovolená mohla být vyčerpána zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo, pokud v tomto zákoně není dále stanoveno jinak. Při určení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpané dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.

Je tedy jasné, že čerpání dovolené určuje zaměstnavatel s přihlédnutím k oprávněným zájmům zaměstnance (tím může být i hledání nového pracovního místa), ovšem pokud to umožní provozní podmínky zaměstnavatele (naléhavým provozním důvodem může být prakticky cokoliv).

Pokud Vám tedy zaměstnavatel čerpání dovolené neumožní, máte nárok dle § 222 zákoníku práce na náhradu mzdy za nevyčerpanou dovolenou při skončení pracovního poměru, a to nejen za rok 2011, ale i poměrnou část za rok 2012.


Na Vašem místě bych se pokusila o kompromis. Nelze-li vyčerpat celý nárok dovolené (například z důvodu, že za Vás zaměstnavatel dosud nemá náhradu), požádala bych o čerpání přiměřené části dovolené k hledání nového pracovního místa. 


Dagmar Kučerová  ::)   

 
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama