reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Povinnost vystavit fakturu  (Přečteno 16636 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Jana J.

  • Host
Povinnost vystavit fakturu
« kdy: 24. 06. 2010, 16:29:41 »
Dobrý den, ráda bych se zeptala. Jsem sro. Klient nepotřebuje fakturu. Je i přesto mou povinností mu ji vystavit, nebo stačí, když na částku vypíšu příjmový doklad? Předem děkuji za odpovědět Jana J.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Pavel Říha (Rop)

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 3 444
    • Zobrazit profil
Re: Povinnost vystavit fakturu
« Odpověď #1 kdy: 27. 06. 2010, 17:05:44 »
a) jste plátcem DPH?
b) platba je přijata v hotovosti?


Jana J

  • Host
Re: Povinnost vystavit fakturu
« Odpověď #2 kdy: 28. 06. 2010, 08:24:10 »
Ano, jsem plátcem DPH a platba proběhla převodem přes paypal.

Redakční tip

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Offline Pavel Říha (Rop)

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 3 444
    • Zobrazit profil
Re: Povinnost vystavit fakturu
« Odpověď #3 kdy: 28. 06. 2010, 13:49:53 »
Pokud příjemce není podnikatel, tak žádnou fakturu vystavovat nemusíte. Nevztahuje se na vás totiž § 26 odst. 1 zákona o DPH.

Vystavovat příjmový doklad ale není taky správné ... protože peníze nepřijímáte v hotovosti ...

Dle živnostenského zákona a zákona o ochraně spotřebitele jste na požádání povinna vystavit doklad na prodávané zboží nebo službu ...

Takže pokud zákazník žádný doklad nechce ... tak mu žádný nedávejte ... pokud jej bude chtít, tak bych doporučoval fakturu (která ani nemusí splňovat náležitosti daňového dokladu dle § 28 odst. 2 zákona o DPH), ale musí tam být vaše identifikační údaje, množství, cena, druh zboží, datum ... prostě náležitosti dle § 31 živnostenského zákona ... a taky tam musí být náležitosti dle § 13a obchodního zákoníku ....

A na závěr aby to nebylo tak jednoduché, tak musíte správně odvést DPH ... takže musíte mít nějakou evidenci prodejů, u kterých nebyl vystaven daňový doklad a pak evidenci vystavených daňových dokladů ... to po vás bude chtít pro změnu finančák ...

Já osobně bych to dělal takto:
tržby za hotové: denní soupis tržeb s rozpisem co je za jakou sazbu DPH
tržby bezhotovostí: faktura (daňový doklad)

A tu fakturu ani tomu odběrateli poslat nemusíte ... když ji chtít nebude ... ale vaši evidenci DPH to určitě prospěje :-)


Jana J

  • Host
Re: Povinnost vystavit fakturu
« Odpověď #4 kdy: 29. 06. 2010, 09:11:10 »
Mnohokrát děkuji za odpověď, opravdu jste mi pomohl :). Jdu vystavit tu fakturu ale teda jen pro sebe. Ještě jednou díky. Jana J.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Jana J

  • Host
Re: Povinnost vystavit fakturu
« Odpověď #5 kdy: 05. 07. 2010, 23:49:48 »
Dobrý den, ještě bych měla jeden dotaz?

Hledám cestu jak nefakturovat na sro. Ta sro nepatří totiž přímo mně…..Přemýšlela jsem, jak by účetní situace vypadala pokud bych s jednotlivými dodavateli uzavřela komisionářskou. Pokud jsem to správně pochopila tak:

Např. s divadlem uzavřu komisionářskou smlouvu. Vstupenka do divadla je např. á 600,-kč, má provize 100,- kč
-   klient zaplatí vstupenku 600,- kč na můj účet. Tu samou částku převedu divadlu.
-   divadlo vystaví fakturu na klienta
-   já vystavím fakturu divadlu na provizi, teda na 100,-Kč.
Není mi ale jasné:
1. co je mým příjmem? Musím do příjmu dát i těch 600,-Kč nebo je mým příjmem jen provize – tedy těch 100,-Kč? Tyto příjmy bych psala na svůj ŽL. Na ŽL nejsem plátcem DPH.
3. musím divadlu vystavit na provizi fakturu, nebo bude stačit příjmový doklad?
2. Musí být na faktuře, kterou vystaví divadlo na klienta i klientova adresa? Prodej bude přes internet. K dispozici budu mít jen jméno klienta, mail adresu a max. tel.
3. Lze praktikovat tento způsob fakturace i bez komisionářské smlouvy jen na základě písemné objednávky, ve které si s divadlem odsouhlasíme, že peníze projdou mým účtem ale fakturace proběhne přímo na klienta ( tedy divadlo vypíše fakturu na klienta ) a já vypíšu divadlu fakturu na konkrétní provizi?

Předem děkuji za odpověď
Jana


 

Platby GoPay

reklama