reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Čerpání řádné dovolené po mateřské dovolené  (Přečteno 3004 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Helena

  • Host
Čerpání řádné dovolené po mateřské dovolené
« kdy: 05. 03. 2012, 19:23:39 »
Vážená paní Kučerová,
obracím se na Vás s prosbou o radu, týkající se čerpání řádné dovolené po ukončení mateřské dovolené. Na řádnou mateřskou dovolenou jsem nastoupila dne 27.9.2011 dne 01.11.11 se mi narodila dcerka. Mateřská dovolená v délce 28 týdnu mi končí 09.04.2012 od 10.04.2012 bych tudíž ráda čerpala řádnou dovolenou a domnívám se, že mám nárok na 20 dní za celý kalendářní rok i díky informacím, které jsem získala z vašeho článku. Můj zaměstnavatel však tvrdí, že mám nárok na dovolenou pouze za leden, únor, březen a 9 dní v dubnu čili dle jejich propočtu se kráti 4/12 a náleží mi 13 dní.
Předem děkuji za odpověď a případné zdůvodnění,kterým mám li pravdu přesvědčím i mého zaměstnavatele. Pokud je pravda na jejich straně budu to respektovat, nyní sit o však nemyslím
Zdravím Helena

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Čerpání řádné dovolené po mateřské dovolené
« Odpověď #1 kdy: 06. 03. 2012, 07:09:06 »
Dobrý den,

v první řadě je třeba určit, zda za rok 2012 vychází nárok na dovolenou za celý kalendářní rok nebo její poměrnou část. Znamená to, že zaměstnavatel spočítá dny výkonu práce (tím je i čerpání PPM). Jestliže mateřská dovolená končí 9.4.2012, pak logicky vychází více než 60 pracovních směn (ve vašem případě dnů PPM). Náleží dovolená za celý kalendářní rok. Předpokladem je, že pracujete v rovnoměrně rozvržené pracovní době, tj. 5 dnů v týdnu. 

§ 212 zákoníku práce - zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku. Váš pracovní poměr trvá po celý kalendářní rok a současně byl výkon práce alespoň 60 dnů v roce. 

Dále musí zaměstnavatel postupovat podle § 223 zákoníku práce, který říká, že dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.


Pokud budete dovolenou čerpat bezprostředně po mateřské dovolené, zaměstnavatel musí Vaší žádosti o čerpání dle § 217 odst. 5 zákoníku práce vyhovět, náleží Vám skutečně dovolená za celý kalendářní rok 2012. Dostatečným argumentem pro zaměstnavatele jsou odkazy na zákoník práce, jež musí být dodržen.


Dagmar Kučerová  ;) 
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama