reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Daňová evidence - změna na paušální výdaje a naopak.  (Přečteno 2531 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Jiřina Kutrová

  • Host
V OSVČ v pohostinství pro daňové potřeby vedu daňovou evidenci. Za r. 2011 by ale bylo možná pro mne výhodnější výdaje uplatňovat paušálem 60%. Mohu to takto pro jisté roky v časové řadě učinit a posléze v dalších následujících letech se vrátit - podle výhodnosti - opět k daňové evidenci a naopak? A potřebuji k tomu souhlas příslušného FÚ? Podotýkám, že můj hospodářský rok je shodný s rokem kalendářním. Děkuji za odpověď, Kutrová.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Daňová evidence - změna na paušální výdaje a naopak.
« Odpověď #1 kdy: 04. 03. 2012, 14:03:07 »
Dobrý den paní Kutrová,

způsob uplatňování výdajů je čistě na Vás, tj. Vy se můžete podle výhodnosti rozhodnout, zda budete za dané zdaňovací období uplatňovat výdaje skutečné či paušální. Toto rozhodnutí nemusíte dopředu finančnímu úřadu oznamovat, ani nemusíte mít jeho souhlas. Rozhodnout se můžete kdykoliv (např. i po skončení zdaňovacího období - dle výhodnosti), jen nelze způsob uplatňování výdajů měnit v dodatečném daňovém přiznání.

Způsob uplatňování výdajů můžete i měnit mezi zdaňovacími obdobími, tj. např. jeden rok uplatňovat výdaje paušální a druhý rok skutečné (a naopak). Pozor jen na ustanovení § 23 odst. 8 zákona o daních z příjmů. Při změně uplatňování výdajů se totiž upravuje základ daně - například se zvyšuje o hodnotu pohledávek (např. neuhrazených faktur), které by při úhradě byly zdanitelným příjmem.

Přeji Vám hezký den.

S pozdravem
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama