reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Zdanění cestovních náhrad - stravně při zahraniční pracovní cestě  (Přečteno 4073 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Ivana

  • Host
Můj dotaz souvisí se zdaňováním cestovních náhrad zaměstnanců podnikatelské sféry, speciálně stravného při zahraničních pracovních cestách.
Mé pochybnosti se týkají aplikace ustanovení § 6 odst. 7 písm. a) zákona č. 58/1992 Sb., o daních z příjmů, v případech uvedených v § 179 odst. 2 ZP. Dle ustanovení § 6 odst. 7 písm. a) zákona č. 58/1992 Sb., o daních z příjmů, jsou od daně (a tím pochopitelně i od ostatních odvodů) osvobozeny náhrady cestovních výdajů poskytované v souvislosti s výkonem závislé činnosti do výše stanovené nebo umožněné zvláštním právním předpisem pro zaměstnance zaměstnavatele, který je uveden v § 109 odst. 3 zákoníku práce, jakož i hodnota bezplatného stravování poskytovaná zaměstnavatelem na pracovních cestách; jiné a vyšší náhrady, než stanoví ZP, jsou zdanitelným příjmem podle odstavce 1 uvedeného paragrafu zákona. Předmětem daně ze závislé činnosti nejsou cestovní náhrady v podnikatelské a nepodnikatelské sféře do limitu stanoveného pro nepodnikatelskou sféru. Limitem by mělo být i to co je umožněno. Vše nad tento limit bude v podnikatelské sféře "zdaněno" a v nepodnikatelské sféře nesmí být vůbec poskytnuto!

Můj konkrétní dotaz - Je aplikovatelné z hlediska limitu výše daňové povinnosti zaměstnanců podnikatelské sféry s ohledem na ustanovení § 6 odst. 7 písm. a) zákona č. 58/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, ustanovení § 179 odst. 2 ZP o poskytování zahraničního stravného, tj. možnost navýšení zahraničního staveného o 15 %,  i na vedoucí zaměstnance podnikatelské sféry ? Nebo je uplatňován nerovný přístup ke zdanění příjmů zaměstnanců v podnikatelské a nepodnikatelské sféře v případě, že navýšení zahraničního stravného o 15 % základní sazby u vedoucích zaměstnanců nepodnikatelské sféry (vedoucí organizačních složek státu a jejich zástupci a statutárním orgánům a jejich zástupcům) by bylo osvobozené od daně z příjmu ze závislé činnosti a u vedoucích zaměstnanců (generální ředitel a náměstci) podnikatelské sféry nikoliv a vedoucí zaměstnanci by byli nuceni podrobit toto navýšení dani a odvodům. § 179 odst. 2 by bylo tedy nutné vykládat jen a pouze v souvislosti s v něm uvedenými funkčními místy nepodnikatelské sféry ???
Děkuji
Ivana
 

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



 

Platby GoPay

reklama