reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Odpočet úroků ze stavebního spoření - byt na dceru  (Přečteno 1913 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Markéta Haníková

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 24
    • Zobrazit profil
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda si níže uvedený dlužník může odečíst úroky z poskytnutého úvěru ze stavebního spoření na bytové potřeby v případě, kdy daný dlužník nejprve spořil na své stavební spoření a poté si zažádal o poskytnutí úvěru na vyšší částku než, na kterou měl naspořeno. Aby mu tato částka mohla být poskytnuta, musel zastavit svůj byt (na základě Smlouvy o zřízení zástavních práv k věcem nemovitým - smlouva je uzavřena mezi dlužníkem a stavební spořitelnou), kde má trvalé bydliště. Poskytnutý úvěr dlužník použil na nákup bytu své dcery.
 
A dále bych se chtěla zeptat, zda si dlužník může odečíst úroky z poskytnutí úvěru ze stavebního spoření. Tento úvěr se dle textu ve smlouvě poskytuje za účelem "údržba, změna bytu" - dle informace od daného dlužníka se úvěr poskytnul na výměnu oken a opravy podlah.
 
Děkuji Vám za radu.
Markéta       

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Odpočet úroků ze stavebního spoření - byt na dceru
« Odpověď #1 kdy: 17. 02. 2012, 16:33:16 »
Dobrý den,


při nákupu bytu pro dceru se řídíme zákonem o daních z příjmů § 15 odst. 3 písmeno c):  Jde-li o předmět bytové potřeby uvedený v odstavci 3 písm. a) až c) a e), může být základ daně snížen pouze ve zdaňovacím období, po jehož celou dobu poplatník předmět bytové potřeby uvedený v odstavci 3 písm. a) až c) vlastnil a předmět bytové potřeby uvedený v odstavci 3 písm. a), c) a e) užíval k vlastnímu trvalému bydlení nebo trvalému bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů a v případě výstavby, změny stavby32) nebo koupě rozestavěné stavby užíval předmět bytové potřeby k vlastnímu trvalému bydlení nebo k trvalému bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů po splnění povinností stanovených zvláštním právním předpisem pro užívání staveb.


V roce nabytí postačí vlastnictví ke konci období. Dlužník tedy musí být alespoň spoluvlastníkem a dcera musí byt užívat k bydlení.


Ve druhém případě jde o písmeno e) - údržba bytu - podmínkou je, že užívá byt k vlastnímu trvalému bydlení.


Dagmar Kučerová  ;)
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama