reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Chov koní - náklady na účast na závodech  (Přečteno 2245 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

jiří.třeštík

  • Host
Chov koní - náklady na účast na závodech
« kdy: 16. 02. 2012, 11:15:52 »
Dobrý den,
 
začínající OSVČ provozuje chov koní (westernových, sportovních). Součástí příjmů jsou i příjmy za prodej hříbat, za poplatky za připouštění plemenným hřebcem, prodej zmrazených inseminačních dávek spermatu plemenného hřebce.
Cena těchto prodejů se kromě jiného odvíjí i od úspěchů tohoto hřebce či jeho potomků na různých sportovních soutěžích a závodech. Lze náklady spojené s účastí na těchto soutěžích (závodech) např. náklady na dopravu, ustájení v místě soutěže, startovné apod. uplatnit jako daňové výdaje? Případné odměny za umístění v soutěžích jsou pak daňovým výnosem (peněžní odměny,  případně věcné ceny-zpavidla potřeby spojené s chovem)?
 
Děkuji za odpověď.
 
Jiří Třeštík
 

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Chov koní - náklady na účast na závodech
« Odpověď #1 kdy: 17. 02. 2012, 08:22:14 »
Dobrý den,

Vaše činnost je zřejmě podnikáním. Proto i výhry ze soutěží, kterých se účastníte v rámci podnikatelské činnosti jsou považovány za příjmy z podnikání. Explicitně je sice uvedeno pouze v případě sportovců/podnikatelů, že přijaté ceny ze soutěží jsou příjmy z podnikání (a nikoliv příjmy "ostatní" dle § 10 ZDPř) - viz § 10 odst. 8 věta poslední zákona o daních z příjmů, ovšem i pro všechny ostatní případy je třeba respektovat logiku § 10 (do kterého výhry a ceny patří, nejsou-li osvobozeny dle § 4 ZDPř). A ta říká, že "ostatními příjmy" jsou pouze takové, které nelze zařadit do předchozích dílčích daňových základů - tedy nelze je považovat za příjmy dle § 6 až § 9 ZDPř.

Vrátíme-li se k Vaší situaci, příjmy z výher a cen ze soutěží a závodů jsou nepochybně výsledkem Vaší podnikatelské činnosti a budou tedy zdaněny coby příjmy z podnikání. Zároveň nelze uplatnit osvobození uvedené v § 4 odst. 1 písm. f) ZDPř.

Pokud jde o výdaje/náklady, vycházíme z § 24 ZDPř, tedy veškeré náklady, u nichž můžete prokázat, že jsou vynaloženy na "dosažení, zajištění a udržení" příjmů, budou považovány za daňové výdaje/náklady. To pochopitelně neplatí u odpisovaného majetku, kde jsou daňově uplatňovány daňové odpisy (a nejde tedy o výdaj, který by jednorázově ovlivnil základ daně).

S pozdravem

Jan Molín
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama