reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: prodej bytu  (Přečteno 1457 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Luk

  • Host
prodej bytu
« kdy: 30. 01. 2012, 22:24:27 »
Dobrý den,


budu prodávat byt, který jsem získal darem před cca 2 roky. V bytě jsem nebydlel, měl bych tedy pravděpodobně zaplatit kromě daně z převodu nem. i daň z příjmu. Tenkrát byl udělán odhad na 1.800.000 a zaplacena daň z převodu. Lze původní odhad 1.800.000 uplatnit jako výdaj při současném prodeji? Přeci teď nebudu platit 15 procent z prodeje a ještě 3 procenta daň z převodu? A současně je nyní tržní cena dokonce nižší, než původní odhad.


Prosím o radu se zdaněním. Velice děkuji.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:prodej bytu
« Odpověď #1 kdy: 31. 01. 2012, 10:31:46 »
Dobrý den,

ano, prodej bytu podléhá dani z příjmů (musel byste byt vlastnit 5 let, aby byl příjem osvobozen od daně z příjmů); tento příjem patří mezi tzv. "ostatní příjmy" dle § 10 zákona o daních z příjmů (předpokládám, že jste byt nevyužíval k podnikání). Výdajem bude hodnota stanovená pro účely daně darovací, tedy zřejmě cena uvedená v onom znaleckém ocenění.
Viz § 10 odst. 5 zákona o daních z příjmů:
"(5) U příjmů podle odstavce 1 písm. b) je výdajem cena, za kterou poplatník věc (právo) prokazatelně nabyl, a jde-li o věc (právo) zděděnou nebo darovanou, cena zjištěná podle zvláštního právního předpisu o oceňování majetku1a) ke dni nabytí."

V případě "ostatních příjmů" je ovšem třeba také mít na paměti, že přesahuje-li nabývací cena cenu prodejní, "k rozdílu se nepřihlíží", to znamená, že zde nelze vykázat daňovou ztrátu (výdaje odečtete jen do nuly). Dále je nutno dodat, že i v případě, že vykazováný základ daně bude "0", musíte příjem z prodeje bytu do daňového přiznání uvést.

S pozdravem

Jan Molín
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama