reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Úroky z hypotečních úvěrů  (Přečteno 1448 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Štolbová

  • Host
Úroky z hypotečních úvěrů
« kdy: 30. 01. 2012, 10:53:22 »
Dobrý den,
v minulém týdnu jsem se zúčastnila v Ústí nad Orlicí Vašeho semináře o roční mzdové účetní závěrce. Vyzvala jste nás k případným dotazům, které můžeme směřovat přímo na Vás. Obracím se proto na Vás s dotazem. Týká se ročního zúčtování daně.
 
zaměstnanec čerpá úvěr na opravu bytu, kde má hlášený trvalý pobyt, ale není jeho vlastníkem, vlastníkem je jeho tchýně. Může si uplatnit při ročním zúčtování daně odpočet úroků z úvěru. Pokud ano, tak jakým způsobem.
 
Mám ještě obdobný případ: otec splácí úvěr za výstavbu domu své dceři. Otec opět není majitelem této nemovitosti. Jak to bude s možným uplatněním úroků z úvěru? Mohl by si je otec za nějakých podmínek uplatnit jako odpočet? Například tak, že mu neudělá roční vyučtování daně zaměstnavatel, ale že si sám podá daňové přiznání za minulý rok?
 
Předem děkuji za odpověď.
Přeji pěkný den
A. Štolbová

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Úroky z hypotečních úvěrů
« Odpověď #1 kdy: 01. 02. 2012, 07:22:23 »
Dobrý den,


prostudujte § 15 odst. 3 zákona o daních z příjmů. Je důležité určit o jakou bytovou potřebu se jedná:


výstavba domu = § 15 odst. 3 písm. a)
údržba a změna bytu = § 15 odst. 3 písm. e)


Dále se píše, že předmět bytové potřeby uvedený v odstavci 3 písm. a) až c) a e), může být základ daně snížen pouze ve zdaňovacím období, po jehož celou dobu poplatník předmět bytové potřeby uvedený v odstavci 3 písm. a) až c) vlastnil a předmět bytové potřeby uvedený v odstavci 3 písm. a), c) a e) užíval k vlastnímu trvalému bydlení nebo trvalému bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů a v případě výstavby, změny stavby32) nebo koupě rozestavěné stavby užíval předmět bytové potřeby k vlastnímu trvalému bydlení nebo k trvalému bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů.


Z toho vyplývá, že:
a) - musí být vlastník nebo spoluvlastník a současně je dům užíván k trvalému bydlení výše uvedených
e) - byt je užíván k trvalému bydlení výše uvedených.


Nerozhoduje, zda si poplatník udělá daňové přiznání nebo požádá o roční zúčtování. Podmínky jsou stejné. Způsob doložení § 38 l zákona o daních z příjmů.


Dagmar Kučerová  ::)
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama