reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Dotaz na korektnost odstavce návrhu pracovní smlouvy  (Přečteno 1156 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Dudáš Ondřej

  • Host
Dobrý den,
              v návrhu pracovní smlouvy si nejsem jist zda je tento odstavec z hlediska zákona korektní a zda z něj pro mne neplyne nějaké nebezpečí. Chci se zeptat, zda plnou výší mám rozumět 4,5 násobek průměrné mzdy, či skutečnou hodnotu věcí, kterou zatím neznám. Dále se chci zeptat zda tento odstavec v plné míře nahrazuje Dohodu o odpovědnosti za ztrátu svěřených předmětů.
Zde je uvedený odstavec:
"V den skončení pracovního poměru je zaměstnanec povinen vrátit zaměstnavateli osobní
ochranné pracovní prostředky, jakož i jiné předměty, které mu byly zaměstnavatelem poskytnuty, a to
ve stavu který odpovídá primerenému opotrebení. Pri nedodržení této povinnosti odpovídá
zaměstnanec zaměstnavateli za způsobenou škodu. Zároven zaměstnanec v návaznosti na
ustanovení předchozí věty dává tímto zaměstnavateli výslovný souhlas k tomu, aby mu v souladu s
ust. § 145 a násl. zákoníku práce provedl srážku ze mzdy v částce odpovídající výši škody, která
takto zaměstnavateli vznikla. Zaměstnavatel i zaměstnanec berou na vědomí skutečnost, že srážka
nesmí činit více, než by činila pri provádění výkonu rozhodnutí v občanském soudním rízení. Pokud
provedenou srážkou ze mzdy nebude škoda zcela zaplacena, zavazuje se zaměstnanec k úhradě

zbylé části výše škody nejpozději do 30ti dnů dnů po skončení pracovního poměru.

 Zaměstnanec stvrzuje níže svým podpisem, že byl zaměstnavatelem seznámen s právy a
povinnostmi, které pro něho z pracovního poměru vyplývají, pracovními a mzdovými podmínkami, za
nichž bude práci konat a interními předpisy, směrnicemi a řády zaměstnavatele.
Děkuji a zůstávám s pozdravem - D.O.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



 

Platby GoPay

reklama