reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Zpětně přiznaný důchod a zdr. pojištění  (Přečteno 1863 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Alena

  • Host
Zpětně přiznaný důchod a zdr. pojištění
« kdy: 26. 01. 2012, 15:59:13 »
Dobrý den, zaměstnanci se zkráceným pracovním úvazkem jsme dopláceli do minima. Zaměstnanec si přinesl rozhodnutí o přiznání starobního důchodu zpětně. Stal se tedy osobou, za kterou platí pojistné stát. Má zaměstnavatel od následujícího měsíce od přiznání důchodu přepočítat doplatky do minima a požádat o vrácení přeplatku?


Děkuji Alena

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Zpětně přiznaný důchod a zdr. pojištění
« Odpověď #1 kdy: 26. 01. 2012, 16:03:46 »
Dobrý den,


odpověděla Vám Chloubová Jana, specialistka externí komunikace Všeobecné zdravotní pojišťovny:

Ve Vámi popisovaném případě má zaměstnavatel právo požádat o vrácení přeplatku na pojistném. Zároveň má ale povinnost, neprodleně po zjištění nesprávně stanoveného vyměřovacího základu zaměstnance (i když nezaviněně ze strany plátce) a tedy nesprávně stanoveného předpisu odvodu pojistného, podat za všechny dotčené měsíce opravné „Přehledy o platbách pojistného“ dle § 25, odst. 3 zákona o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění (na standardních formulářích Přehledů či elektronickými kanály).
 
V této souvislosti je nutné upozornit na zákonné 5-leté promlčecí období (dle ust. § 14, odst. 1),  které se stále vztahuje na vrácení přeplatků vzniklých v období před 1.12.2011 (účinnost novely zákona o všeobecném zdravotním pojištění).
 
V dotazované situaci bychom doporučili raději provést zápočet této přeplacené částky oproti běžným platbám pojistného v nejbližších měsících (z důvodu eliminace protisměrných plateb). O snížení plateb pojistného je pak vhodné informovat příslušné klientské pracoviště VZP písemně.






 


 
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama