reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Určení nároku dnů na dovolenou  (Přečteno 1399 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Irena Liebzeitová

  • Host
Určení nároku dnů na dovolenou
« kdy: 20. 01. 2012, 09:32:14 »
Dobrý den,
 
jsem mzdová účetní, přečetla jsem si veškeré dotazy, odpovědi i názory , ale stále tápu v určení výše nároku dovolené po ukončení PPM, čerpání dovolené a nástupu na rodičovskou dovolenou, pokud zaměstankyně nemá splněno 60 pracovních dnů. Uvádím konkrétní případ:
Zaměstnankyni končí PPM dne 1.2.2012. Poté bude čerpat nevyčerpanou dovolenou z roku 2011 v délce 24 dnů, tj. do 7.3.2012. Od 8.3.2012 chce čerpat řádnou dovolenou za rok 2012, poté nastoupit na rodičovskou dovolenou.
1.Na jaký nárok dovolené za rok 2012 zaměstnankyně má? V organizaci je nárok 25 dnů dovolené za kalendářní rok. Podložte , prosím, § ZP.
2.Jak máme chápat znění § 223 ZP roku 2012: Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možno z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.
3.Počítají se za výkon práce pro účely dovolené i dny čerpané dovolené v roce 2012? v § 216 odst. 2 toto přímo nečtu. Pokud ano, v jakém § ZP toto najdu?
 
Vaši odpověď bych potřebovala v co nejkratší době. 1.2.2012 ( ukončení PPM ) se velice rychle blíží.
 
Děkuji

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



 

Platby GoPay

reklama