reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Daň při prodeji pozemků  (Přečteno 2572 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Komárek

  • Host
Daň při prodeji pozemků
« kdy: 04. 05. 2010, 19:37:28 »
Dobrý den,
prodal jsem pozemek 20m2 na stavbu garáže za 1 500 Kč. Chci se zeptat, jestli musím platit daň z prodeje, a kde ji mám zaplatit. Jak se to z této částky vypočítává? Děkuji.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Pavel Říha (Rop)

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 3 444
    • Zobrazit profil
Re: Daň při prodeji pozemků
« Odpověď #1 kdy: 05. 05. 2010, 21:09:13 »
Určitě daň z převodu nemovitostí ... k tomu budete potřebovat znalecký posudek a daň je 3 % z ceny prodejní nebo z ceny ze znaleckého posudku (záleží, která je vyšší). Daňové přiznání jste povinnen podat do 3 měsíců od nabytí právní moci zápisu do katastru a to finančnímu úřadu v jehož obvodu je daný pozemek ...

A pokud jste vlastnil daný pozemek méně než 5 let tak i daň z příjmů ...


Jana Vítková

  • Host
Re: Daň při prodeji pozemků
« Odpověď #2 kdy: 05. 05. 2010, 21:10:55 »
Dobrý den,

předpokládám, že jste pozemek neměl v obchodním majetku pro účely podnikání. Potom platí, že pokud jste jej vlastnil více než pět let, je příjem z prodeje od daně osvobozen od daně z příjmů - viz § 4 odst. 1 písm. b) zákona 586/1992 Sb., o daních z příjmů. (Takový příjem se ani neuvádí v daňovém přiznání).
Jestliže jste jej vlastnil kratší dobu, jde o tzv. ostatní příjem dle § 10 zákona o daních z příjmů a uvede se spolu se všemi dalšími příjmy v daňovém přiznání podávaném po skončení roku. Nelze tedy určit, "jak se daň vypočítává", protože to závisí na všech ostatních příjmech a dalších okolnostech.
Pozor na daň z nemovitostí, pokud jste byl k 1.1. vlastníkem, budete tuto daň za daný rok ještě platit vy, bez ohledu na to, že se v průběhu roku vlastník změnil.
Dále budete platit daň z převodu nemovitostí. Sazba jsou 3 % ze základu daně, kterým je buď prodejní cena, nebo cena určená dle znaleckého posudku - a to ta vyšší.

Redakční tip

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


 

Platby GoPay

reklama