reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: OSVČ vedlejší a nemocenská  (Přečteno 1965 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Vlastimil Brabec

• Host
OSVČ vedlejší a nemocenská
« kdy: 05. 01. 2012, 16:05:20 »
Dobrý den, prosím o radu. Pobírám částečný invalidní důchod a zároveň jsem OSVČ. Do roku 2010 jsem platil zálohy na důchodové pojištění jako OSVČ vedlejší a nemocenské pojištění v minimální výši. V roce 2011 jsem chtěl pokračovat v platbách nemocenského pojištění, na OSSZ jsem dostal informaci, že jako OSVČ vedlejší si nemocenské platit nemohu, pouze jako OSVČ hlavní s minimální platbou na důch.poj. 1807 Kč. Pro rok 2011 jsem tedy uvedl, že budu vykonávat činnost jako hlavní a platil jsem měsíčně zálohy na důchodové pojistné 1807 Kč a nemocenské 100 Kč. Na Vašich stránkách jsem nyní zjistil, že pro platby nem. pojištění je stanoven měsíční minimální vyměřovací základ 5000 Kč, přičemž musí být vyšší než vyměřovací základ pro důch. pojištění. Pro OSVČ vedlejší je měsíční minimální vyměřovací základ pro důch. pojištění stanoven ve výši 2514. Dle tohoto výkladu bych mohl být i nadále přihlášen jako OSVČ vedlejší, stanovit si měsíční minimální vyměřovací základ pro důchodové pojištění 5000 Kč (pojistné 1460 Kč)  a platit si i minimální nemocenské pojištění 115 Kč. Je tento můj vývod správný? Nebo skutečně platí, že OSVČ vedlejší si nemocenské pojištění platit nemůže? Děkuji Vám za odpověď. Vlastimil Brabec

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Dagmar Kučerová

• redaktorka a odborný poradce
  • Profík
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:OSVČ vedlejší a nemocenská
« Odpověď #1 kdy: 05. 01. 2012, 17:21:06 »
Dobrý den,

na ČSSZ Vám podali správné informace. Od roku 2011 nemůže být OSVČ vedlejší nemocensky pojištěna. Pokud jste si platil důchodové jako OSVČ hlavní ve výši 1807 Kč a nemocenské v minimální výši, samozřejmě máte nárok na nemocenské OSVČ.

Pro rok 2011 byl vyměřovací základ 4000 Kč, v roce 2012 činí 5000 Kč. To je základ pro výpočet minimální zálohy na nemocenské (4000 x 2,3 %, 5000 x 2,3 %).

Dagmar Kučerová  ;)

Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz

Platby GoPay

reklama