reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: DPH a zařízení v nebytových prostorách  (Přečteno 5215 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Milena Hechtová

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
DPH a zařízení v nebytových prostorách
« kdy: 03. 01. 2012, 07:58:19 »
Dobré ráno, potřebuji poradit ohledně pronájmu zařízení v nebytových prostorách. Jedná se o dlouhodobý pronájem nebytových prostor včetně zařízení. Klient chce toto celé osvobodit od DPH. Dle mého názoru to nelze, pouze nebytové prostory, zařízení se musí. Další jeho variantou je zápůjčka celého zařízení / protože už si neví rady s tím jak vyčíslit hodnotu zařízení neboť je již zastaralé/ a zda v případě této možnosti se musí odvádět DPH ? Děkuji Milena Hechtová.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:DPH a zařízení v nebytových prostorách
« Odpověď #1 kdy: 03. 01. 2012, 10:34:23 »
Dobrý den,

platí, že pronájem nemovitostí je osvobozen od DPH dle § 56 ZDPH. Pronájem včetně movitého vybavení lze osvobodit jen v případě krátkodového pronájmu do 48 hodin (např. pronájem sálu pro konání přednášky, salonku v restauraci atp.).
Je-li ve Vašem případě dohodnuta jednotná cena za nemovitost včetně zařízení, musíte zřejmě aplikovat § 36 odst. 7 ZDPH, tedy rozdělit základ daně na plnění osvobozené a zdaňované a z pronájmu movitých věcí daň odvést.
V odborné veřejnosti se objevil i názor, že v případě takto sjednaných smluv je pronájem movitého majetku vedlejším plněním sledujícím osud plnění hlavního (tedy osvobozený pronájem nemovitosti), ale osobně bych na tento výklad nesázel a z pronájmu movitých věcí DPH odvedl.
"Zápůjčka", kterou zmiňujete je jen jinou variantou poskytnutí práva užívat danou věc, tedy rovněž předmětem DPH (viz § 14 ZDPH).

S přátelským pozdravem

Jan Molín
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama