reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Zaměstnání a OSVČ  (Přečteno 5359 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Šárka Kružíková

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Zaměstnání a OSVČ
« kdy: 03. 01. 2012, 07:57:04 »
Dobrý den,
u svého zaměstnavatele jsem v pracovním poměru na dobu neurčitou od r.1993. Nyní se mi naskytla možnost přivýdělku na živnostenský list. Zajímalo by mne, zda z tohoto vedlejšího příjmu budu muset kromě daně z příjmu hradit i zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Také, zda si mohu odečíst z vedlejšího příjmu paušálně výdaje.
Děkuji

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Jan Molín

• Profík
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Zaměstnání a OSVČ
« Odpověď #1 kdy: 05. 01. 2012, 13:24:58 »
Dobrý den paní Kružíková,

budete-li mít nadále souběh se zaměstnáním, potom, v případě, že rozdíl mezi Vašimi příjmy a výdaji ze živnosti nepřesáhne cca 60 000 Kč (k roku 2011 se vztahuje limit 59 374 Kč), budete považována za "OSVČ vedlejší" - pro účely sociálního pojištění. Potom z příjmů nemusíte platit pojistné na důchodové pojištění, nebudete-li tak chtít učinit dobrovolně. Samozřejmě nebudete platit ani zálohy na toto pojistné.

Rovněž tak při souběhu se zaměstnáním neplatíte zálohy na zdravotní pojištění, pojistné na ZP doplatíte až po skončení roku na základě dosažených příjmů a k nim uplatněných výdajů. Pro ZP neexistuje limit, do kterého byste toto pojistné vůbec neplatila.

Výdaje můžete uplatnit skutečné nebo paušální, ať už budete "OSVČ vedlejší" nebo "OSVČ" hlavní.

S pozdravem

Jan Molín

Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/

Platby GoPay

reklama