reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Čerpání dovolené po dlouhodobé nemoci II  (Přečteno 7637 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline blafa

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Čerpání dovolené po dlouhodobé nemoci II
« kdy: 02. 01. 2012, 12:30:44 »
Děkuji za odpověď: viz níže.

Dobrý den,
o nárok za dovolenou z roku 2010 jste nepřišla. Dovolenou nebylo možné vyčerpat z důvodu překážky na straně zaměstnance (nemoc). Dovolená se zpravidla čerpá ihned po odpadnutí překážky, měla by tedy být čerpána po nástupu do zaměstnání po ukončení pracovní neschopnosti.
Dagmar Kučerová   

Mohla by jste mi prosím sdělit,podle jakého § jsem o tento nárok nepřišla? Účetní se odvolává na § 218 odst.2, že jsem povinna ji čerpat nejpozději do konce příštího kal.roku, což je 2011. A že nemoc zákon neřeší,že řeší pouze rodičovskou dovolenou-odst.3. a jen v případě nároku na dovolenou přesahující 4 týdny lze toto vybrat další rok (nárok máme 4týdny). Takže prý mi dovolená za 2010 propadla k 31.12.2011

Děkuji

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
RE: Čerpání dovolené po dlouhodobé nemoci II
« Odpověď #1 kdy: 02. 01. 2012, 15:08:15 »
Zde je vysvětlení Aleny Sokolové z Advokátní kanceláře FABIAN & PARTNERS:

Dle dřívější právní úpravy skutečně platilo, že takové vyčerpání dovolené bylo možné s písemným souhlasem a jen u nevyčerpané dovolené, která přesahuje 4 týdny. Nově platí, že čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen zaměstnanci určit tak, aby dovolenou vyčerpal v kalendářním roce, ve kterém zaměstnanci právo na dovolenou vzniklo, ledaže v tom zaměstnavateli brání překážky v práci na straně zaměstnance nebo naléhavé provozní důvody. Dále platí, že nemůže-li být dovolená vyčerpána ani do konce následujícího kalendářního roku proto, že zaměstnanec byl uznán dočasně práce neschopným nebo z důvodu čerpání mateřské anebo rodičovské dovolené, je zaměstnavatel povinen určit dobu čerpání této dovolené po skončení těchto překážek v práci. (konkrétně jde o ustanovení § 218 odst. 4 zákoníku práce).

Z tohoto ustanovení vyplývá, že čerpání dovolené z roku 2010 je možné, neboť jejímu řádnému čerpání bránila dočasná pracovní neschopnost zaměstnance. Situace bude posuzována k 1.1.2012, tedy v době účinnosti novely zákoníku práce. Použita bude tedy nová právní úprava.
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama