reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Krácení stravného + kapesné  (Přečteno 4325 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Martina Němcová

  • Host
Krácení stravného + kapesné
« kdy: 01. 01. 2012, 17:46:32 »
Dobrý den,
obracím se na Vás s následujícími 2 dotazy, které se týkají cestovních náhrad v roce 2012:
1. - jak se bude vypočítávat kapesné v roce 2012 v případě, že je stravné kráceno. V roce 2011 jsme v případě kráceného stravného kapesné vypočítávali ze stravného před krácením, slyšela jsem 2 odlišné názory a to, že se bude vypočítávat stejně jako vloni a druhý, že výpočet kapesného má být proveden až z pokráceného stravného, co je tedy správně ?
2. - v roce 2011 jsme měli nastaveno v naší společnosti s r.o. následující krácení stravného :
- poskytnutí 1 jídla - 25 %,
- poskytnutí 2 jídel - 50 %
- poskytnutí 3 jídel - 75 %
Pokud se letos chceme vyhnout složité evidenci a výpočtům, částek k odvodu daně z příjmu, pak by mě zajímalo, jak postupovat např. v případě výpočtu stravného v prvním čas. pásmu 5-12 hodin, kdy jsme původně krátili za 1 poskytnuté jídlo 25 %.
Nyní, pokud bychom krátili stejně, musel by zaměstnance přiznat k dani částku rozdílu mezi 25 a 70 %, pokud to takto nechceme, budeme krátit o 70 % za jedno poskytnuté jídlo. Co ale v případě 2 poskytnutých jídel -70 + 70 = 140 % ? Děkuji. M.N.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re: Krácení stravného + kapesné
« Odpověď #1 kdy: 02. 01. 2012, 09:01:58 »
Dobrý den,

v roce 2012 bych poskytovala kapesné po krácení. Vycházím z ustanovení zákoníku práce § 180 -zaměstnavatel může zaměstnanci poskytnout kapesné do výše 40 % zahraničního stravného poskytnutého zaměstnanci podle § 170 odst. 3 a § 179.


Abyste se vyhnuli dodanění, musíte krátit v souladu se zákoníkem práce. Například o 35 % za každé bezplatně poskytnuté jídlo trvá-li tuzemská pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin. Znamená to, že za 2 poskytnutá jídla v tomto rozmezí krátíte o 35 + 35 %. Za dvě jídla v rozmezí pracovní cesty 5 až 12 hodin krátíte o 70 + 70 % (zaměstnanci tedy nepřísluší žádné stravné) atd.   


Dagmar Kučerová  ;)

Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama