reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Neschopenka a daň z příjmů  (Přečteno 3804 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Ondřej

  • Host
Neschopenka a daň z příjmů
« kdy: 01. 01. 2012, 14:31:39 »
Dobrý den ,
jsem OSVČ a v roce 2011 jsem byl od 1.1. na neschopence po složité operaci kolene až do 30.11. 2011 . Celou dobu jsem pobíral nemocenskou od OSSZ a příjem z podnikání mám tedy jen za měsíc prosinec. Chtěl bych se zeptat na 2 věci : za prvé jestli se nemocenské dávky taky uvádějí do daňového přiznání jako příjem a za druhé jak je to s odpočtem slevy na děti v daňovém přiznání , jestli můžu požadovat za celých 12 měsíců či pouze za 1 ten jeden měsíc prosinec kdy jsem měl příjem z podnikání . Živnost jsem pozastavenou neměl, byl jsem pouze osvč na neschopence .
Předem děkuji za odpověď , Ondřej.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re: Neschopenka a daň z příjmů
« Odpověď #1 kdy: 05. 01. 2012, 12:54:04 »
Dobrý den,

dávky z nemocenského pojištění jsou od daně z příjmů osvobozeny - viz § 4 odst. 1 písm. h) zákona o daních z příjmů.
Do přiznání tento příjem nikam neuvádíte.

Daňové zvýhodnění na vyživované dítě za měsíce, kdy jste pobíral dávky z nemoc. pojištění, se nijak nekrátí. Ovšem pozor na případné nárokování daňového bonusu. Ten může uplatnit pouze poplatník, který měl roční příjmy alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy. Do těchto ročních příjmů se nezahrnují příjmy osvobozené - tedy ani nemocenské dávky. Daňové zvýhodnění na dítě si samozřejmě může uplatnit i jiný poplatník žijící s ním ve společné domácnosti, podrobnosti viz § 35c zákona o daních z příjmů.

S pozdravem a přáním pevného zdaví v novém roce

Jan Molín
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama