reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Spolupráce a vedlejší SVČ  (Přečteno 1919 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Jana Zemanová

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Spolupráce a vedlejší SVČ
« kdy: 25. 12. 2011, 20:54:07 »
Dobrý den,
pracuji s manželem jako spolupracující osoba a chtěla bych si zároveň zařídit vlastní registraci na živnostenském úřadě na vedlejší činnost. Platím zálohy na sociální a zdravotní pojištění jako OSVČ při hlavní činnosti (spolupráci). Můžete mi poradit, jestli je možná kombinace spolupráce a vedlejší činnosti a jak se řeší zálohy na sociálním pojištění.
Jestli jsem dobře pochopila, při vyplňování Příznání k DPFO by se mě týkal na Příloze 1  ř.101, 102, 104, 109 a 110.
Předem děkuji za odpověď. Zemanová

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Spolupráce a vedlejší SVČ
« Odpověď #1 kdy: 04. 01. 2012, 17:17:39 »
Dobrý den,

nemůžete být OSVČ vedlejší (z titulu vlastního podnikání) a zároveň OSVČ hlavní ze spolupráce s manželem. OSVČ "vedlejší" je pouze vymezená skupina osob, např. zaměstnanci nebo osoby pobírající rodičovský příspěvek, starobní důchodci..., kteří zároveň splní další podmínku, a to, že jejich "zisk", tedy rozdíl mezi příjmy a výdaji z podnikání nepřekročí za rok zákonem určený limit (k roku 2011 se vztahuje limit 59 374 Kč). Tato situace se Vás evidentně netýká. Budete tedy OSVČ hlavní, přičemž část Vašeho dílčího daňového základu souvisejícího s příjmy z podnikání (§ 7 ZDPř) bude tvořena podílem na příjmech a výdajích manžela a část bude plynout z Vaší samostatné činnosti. Platby na sociální a zdravotní pojištění se pak budou odvíjet od souhrnu všech těchto příjmů a výdajů.

Nicméně taková kombinace je jistě možná. Příjmy a výdaje, které na Vás rozděluje manžel byste uváděla do řádku 109 a 110 Přílohy č. 1 DP a příjmy a výdaje ze svého vlastního podnikání byste uváděla do ř. 101 a 102. Na řádku 113 by byl poté uveden dílčí daňový základ z "podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti", přenášený do ř. 37 formuláře.

Jak je snad zřejmé z výše uvedeného - z hlediska pojistného na SZ jste za "OSVČ" považována jen jednou, všechny Vaše příjmy a výdaje z podnikání včetně podílu na podnikání manžela se sčítají, a vůči správě sociálního zabezpečení budete plnit povinnosti jako "OSVČ hlavní".

S přáním úspěšného podnikání

Jan Molín
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama