reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Odpisová skupina - pronajatý majetek  (Přečteno 4567 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Renata

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
Odpisová skupina - pronajatý majetek
« kdy: 19. 12. 2011, 22:15:52 »
Dobrý den paní Kučerová,
obracím se na Vás s prosbou o pomoc s níže uvedeným případem.
S.r.o. má pronajatý prostor pro svoje podnikání. V tomto prostoru provedl určité úpravy podlahy a prostor upravil jako vzorkovnu, kde má svého zaměstnance, výstavku svých výrobků a prodávaného zboží. Náklady na podlahářské práce (vyrovnání podlahy a položení podlahy plovoucí a dlažby) byly vyšší než 55 tisíc. Vlastník objektu s touto úpravou souhlasil, ale dále nijak nebylo specifikováno, jak se bude toto zhodnocení najatého prostoru kompenzovat (vlastníkovi bylo vcelku jedno, jak a za kolik si nájemce
prostor upraví).
1) Má nájemce možnost si vynaložené výdaje dát do daňově uznatelných nákladů ?
2) Pokud ano, do jaké odpisové skupiny toto zhodnocení správně zařadit? (podlahářské práce)
3) V případě, že může odepisovat, je nutné mít vyjádření vlastníka najatého prostoru, že s tímto souhlasí, popř. při ukončení
    nájemního vztahu bude vzniklé zhodnocení nějak kompenzovat?
Moc děkuji za odpověď.
Renata

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Odpisová skupina?
« Odpověď #1 kdy: 20. 12. 2011, 06:36:15 »
Dobrý den,

postupujete v souladu s ustanovením § 28 odst. 3 zákona o daních z příjmů. Nájemce může technické zhodnocení provedené na pronajatém hmotném majetku daňově odpisovat rovnoměrným nebo zrychleným způsobem. Měly by být splněny následující podmínky:

- technické zhodnocení hradí nájemce,
- nájemce získal souhlas vlastníka s provedením technického zhodnocení na pronajatém nemovitém majetku,
- nájemce získá písemný souhlas vlastníka s odpisováním technického zhodnocení nájemcem,
- vlastník nezvýší o hodnotu provedeného technického zhodnocení vstupní cenu hmotného majetku,
- nájemce zatřídí technické zhodnocení do odpisové skupiny, ve které je u vlastníka zatříděn pronajatý nemovitý majetek.

Vlastník vlastník v souladu s § 29 odst. 6 zákona o dani z příjmů zvýší vstupní cenu (zůstatkovou cenu) pronajímané nemovitosti v roce ukončení pronájmu nebo v roce zrušení souhlasu vlastníka s odpisováním provedeného technického zhodnocení nájemcem nemovitosti o částku nepeněžního příjmu stanoveného podle § 23 odst. 6 písm. b zákona o daních z příjmů (technické zhodnocení provedeno nad rámec nájemného nebo o zůstatkovou cenu technického zhodnocení evidovanou u nájemce, jestliže je technickým zhodnocením plněno nájemné.

Vše tedy záleží na dohodě nájemce a vlastníka, tj. zda bude technickým zhodnoceným plněno např. nájemné atd. 

Dagmar Kučerová  ;)
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama