reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Cestovní náhrady terénních pracovníků  (Přečteno 2520 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

opletalová

  • Host
Cestovní náhrady terénních pracovníků
« kdy: 19. 12. 2011, 13:53:04 »
Dobrý den, pani Kučerová,
       byla jsem na Vašem školení ve Svitavách ohledně aktualit v mzdovém účetnictví od r.2012 v listopadu.
Prosím Vás, mám prosbu, mohla by jste nám poradit ohledně cestovních náhrad našich terénních pracovnic? Jsme Charita a pracovnice mají pravidelné pracoviště adresu sídla organizace - Mor.Třebová, Svitavská 44. Místo výkonu práce mají ale moravskotřebovsko a jevíčsko, myslí se tím všechny malé vesnice, které patří do okruhu města Mor.Třebová a města Jevíčka.
     Když vyjedou pracovat např. do Křenova, která patří do okolí Mor.Třebové a jsou tam např. 6 hodin, mají si vystavit klasický  cestovní příkaz? Vždyť práce v Křenově je v rámci jejich pracovní náplně./Chodí do sociálně slabých rodin/. Předse nebudou mít nárok na stravné! Děláme to tak, že pracovnice nahlásí jednotlivé výjezdy ředitelce, zapíšou si je do vytvořené tabulky a jednou za měsíc dají k proplacení všechny jízdenky, podle toho, kde všude na moravskotřebovsku a jevíčsku byli. Stravné se jim nevyplácí.
     Myslíte, že to děláme dobře, nebo porušujeme zákon o cest.náhradách? A ještě takové specifikum: Kdyby pracovnice jela ze svého bydliště, které má ve Svitavách přímo do obce na moravskotřebovsku, mohla by se jí proplatit jízdenka za autobus? Pravidelné pracoviště pro úhrady cest.náhrad, jak píšu výše, má v Mor.Třebové, Svitavská 44.
Děkujeme ´předem za odpověď. Opletalová.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Cestovní náhrady terénních pracovníků
« Odpověď #1 kdy: 19. 12. 2011, 15:22:49 »
Dobrý den,   

je třeba si uvědomit rozdíl mezi místem výkonu práce a pravidelným pracovištěm. Pravidelné pracoviště může být sjednáno konkrétní adresou, např. sídlo zaměstnavatele nebo uvedeno jako obec či část obce. Máte-li jako místo pravidelného pracoviště sjednánu konkrétní adresu v Moravské Třebové a místo výkonu práce moravskotřebovsko a pracovníci se pohybují v rámci Moravské Třebové a okolí, sice nejsou na pracovní cestě, ale přísluší jim cestovní náhrady (veškeré, tedy i případné stravné), protože jsou na cestě mimo pravidelné pracoviště. 

Jistým ulehčením by bylo sjednání pravidelného pracoviště obcí, tj. Moravská Třebová. V rámci obce by jim cestovní náhrady (zejména tedy stravné) nepříslušely dle § 152 písm. b zákoníku práce. Příslušely by až při výjezdu z Moravské Třebové. 

Níže uvedený příklad odjezdu z domova rovnou na služební cestu je samozřejmě v pořádku. Pracovnice má nárok na jízdenku a případné stravné.

Poznámka: Zákon o cestovních náhradách již neexistuje. Řídíte se od roku 2007 zákoníkem práce, který tuto problematiku nově upravil. 

Dagmar Kučerová  ;)
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama