reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Musí mít OSVČ podnikatelský účet nebo stačí obyčejný?  (Přečteno 42215 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Lucie Nyklová

• Host
Dobrý den!
Zajímá mne, zda jako začínající živnostník si musím zřídit podnikatelský účet, nebo stačí normální. Účet budu zřizovat tak jako tak, chtěla jsem rovnou podnikatelský, ale narazila jsem na podmínku mít IČO. IČO nezískám dokud nepodám žádost na živnostenském úřadě, ale v té žádosti vyplňuji číslo účtu... Je to začarovaný kruh. Ví někdo jak z toho ven?
Moc děkuji!

Reklama

• Stálý člen

reklama

Adam

• Host
Re: Musí mít OSVČ podnikatelský účet nebo stačí obyčejný?
« Odpověď #1 kdy: 22. 04. 2010, 14:59:50 »
Ahoj,

já podával žádost o živnost bez účtu a až pak jsem si ho zařídil.

Vojtěch Vondra

• Host
« Odpověď #2 kdy: 22. 04. 2010, 15:14:32 »
Na živnost podnikatelský účet není třeba. Pokud o něj máte zájem (např. z důvodu lepších podmínek), zařiďte si ho až po získání a zaregistrování živnosti.

Redakční tip

• Stálý člen

Offline Pavel Říha (Rop)

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 22. 04. 2010, 16:54:40 »
Spíš než kvůli lepším podmínkám (podnikatelský účet je má spíš horší) bych viděl pozitivum spíš v oddělení prostředků osobních a podnikatelských ... přece jenom když mám účet jeden tak finančák se mi hrabe ve výpisech z banky a kouká na všechno ....

A pokud podnikatelský účet tak bych doporučoval FIO ... :-)

Jo a mimochodem ... používat "normální" účet pro podnikatelské příjmy a výdaje je většinou porušení obchodních podmínek banky ... ale ještě jsem neviděl, že by za to banka někoho sankcionovala, nedej bože mu ten účet zrušila ...

Callo

• Host
« Odpověď #4 kdy: 23. 04. 2010, 08:47:56 »
Před rokem jsem měl stejné dilema. Přišlo mi to, jako že si ze mě dělaj srandu. Banka bez IČ účet neudělá a FÚ chce číslo účtu při registraci.
Výsledek byl takový, že když jsem se na to ptal na FÚ, tak mi bylo řečeno, že je nějaké ČÚ vůbec nezajímá a že je to nepovinná položka. Takže jsem jim žádné neudal a bylo po problému.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Jaromír Adámek

• Host
« Odpověď #5 kdy: 04. 05. 2010, 14:52:26 »
Jako živnostník vůbec bankovní účet mít nemusíte, stejně jako nemusíte mít třeba razítko...

Na FÚ prostě řeknete, že nemáte a je to, budou vám posílat peníze (vrátky z DPH) složenkami...

A pokud už účet chcete mít, tak si zařiďte OSOBNÍ účet u mBank, který je zdarma, nebo podnikatelský u FIO, či jakýkoliv osobní u své banky.

Jistě banky mají zakázané používání osobních účtů pro podnikatelské účely, ale nikdo to nekontroluje a nevyžaduje. Finančák, či kdokoliv jiný se vám taky NEbude dívat do hlavičky z výpisu, jestli to je osobní účet, či podnikatelský, takže si založe JAKÝKOLIV účet, který se vám líbí. Hlavně aby byl zadarmo a poplatky za příchozí, odchozí platby, položky a platební kartu byly nulové...

Že je třeba mít podnikatelský účet k podnikání je "urban" legend, která chudáky nové podnikatele stojí 150 Kč měsíčně a to úplně zbytečně...

Klidně můžete podnikat bez účtu jen v hotovosti, či si založit nějakou spořící knížku, nebo mít účet v Africe atd.

Podívejte se na osobní účet od mBank a podnikejte na něj. A jako záložní si založte osobní a podnikatelský u FIO. A když budete u FIO, tak si sepište rovnou s nimi smlouvu na nákup akcií, a kupujte si nějaké dobré dividendové tituly (ČEZ, O2) na důchod!

Ať žije evangelizace nových živnostníků :).

A když už jsem začal s tím razítkem, to taky nepotřebujete, když je někde na formuláři (finančák, pošta), místo pro razítko, tak ho tam nemusíte dávat, ani ho nemusíte mít. Razítko NEní součástí podpisu, slouží jen k tomu, aby jste pořád nemuseli vypisovat pořád dookola stejné údaje... Takže na něj kašlete taky :), tedy pokud ho vyloženě nepotřebujete...

Jaromír Adámek

• Host
« Odpověď #6 kdy: 04. 05. 2010, 15:00:12 »
MImochodem, klidně můžete používat k podnikání a osobním věcem jeden účet, ale pak tam bude strašný bordel v položkách, a proto se dělá na každou činnost zvláštní účet.

Ale jde to. Pokud máte jen jednu příchozí platbu měsíčně například, či pár odchozích, tak je škoda vyhazovat peníze za správu dalšího účtu.

Není tu žádné pravidlo, které by vás nutilo mít podnikatelský účet.

Můžete třeba podnikat na PayPal účet atd. či na cokoliv jiného z kterékoliv jiné země. Řeší se pak akorát přepočty na koruny, když je účet v jiné měně, a to přes kurz ČNB.

Osobně podnikám na tyto účty:
- FIO podnikatelský
- mBank osobní
- PayPal
- Epassporte

a všechny mám normálně v účetnictví, a kdybych měl nějaký účet v Bangladéši, tak si ho tam dám taky, nikdo vás nenutí mít účet u české banky, a k tomu ještě vedený na IČO, to pak budete platit minimálně 150Kč měsíčně za vedení, dalších 600 Kč ročně za kartu a pak tak 1000Kč ještě za položky a blbosti kolem.

Jestli vám můžu něco poradit, najděte si účet, který je úplně zdardma. Ono totiž nejde jen o to, že musíte ty peníze zaplatit, ale vy ty všechny položky si pak ještě musíte dát do nákladů, což vám sebere spoustu času. A ČSOB mě tak strašně štvala, pořád samé poplatky, co jsem dával do nákladů a pak mi dala pár haléřů na uroku a to jsem si zase MUSEL dát do příjmů, takže lepší když vám banka nic nedá a nic od vás i nebere (mBank osobní...)

Platby GoPay

reklama