reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: AUKRO  (Přečteno 6078 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

David Křivánek

  • Host
AUKRO
« kdy: 10. 12. 2011, 23:38:37 »
Dobrý den, jelikož mi nelze napsat další dotaz do již probírané diskuse, založím další.
Jsem překvapen ,, mile ,, že tato poradna funguje i o víkendu a ,,rychle,,  Děkuji.

Můj dotaz byl :

Dobrý den, na aukru jsem si zakoupil výrobek, který byl uveden jako nový. Prodejce mi nechce vystavit doklad, jelikož nemá živnostenský list. Zboží prodává opakovaně více jak 3 roky.
Dotaz:
Musí mi vystavit doklad , nebo nemusí. Já si to chci dát do účetnictví. ?
Jestliže jde o opakovanou činnost za účelem výdělku, neměl by mít živnostenský list ?
Je možné zaslat odkaz zákon ve kterém se píše o opakované činnosti za účelkem výdělku ?
Děkuji. David


Vaše odpověď :

soustavný, tj. opakovaný prodej na aukru samozřejmě vykazuje znaky živnosti. Prodejce porušuje živnostenský zákon a vystavuje se riziku doměření daně a odvodům, včetně příslušných sankcí. Mohu Vás odkázat na § 2 živnostenského zákona: Živností je soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených tímto zákonem. Dále je v zákoně popisováno, co naopak živností není.

Bez dokladu o nákupu si uvedenou věc bohužel do účetnictví nedáte. Dokladem by například mohla být i kupní smlouva od soukromé osoby.


Otázka nová :
 
Píšete, že dokladem by mohla i kupní smlouva od soukromé osoby.

AUKRO , jako aukční portál má své pravidla.
Zde jsou jen výpisky z nich :

1.1.7 nabídka jeden ze způsobů vystavení zboží prostřednictvím systému obsahující nabídku na uzavření kupní smlouvy, s předem stanovenou cenou (v případě nabídek "Kup teď ") anebo za cenu stanovenou na základě návrhů zájemců o uzavření kupní smlouvy (v případě aukčních nabídek);

1.1.8 aukční nabídka způsob prodeje zboží, kdy výše ceny je tvořena po dobu trvání aukční nabídky na základě návrhů na uzavření kupní smlouvy (příhozů) zájemců o uzavření kupní smlouvy;

1.1.9 transakce proces reakce na nabídku s cílem uzavření kupní smlouvy;


Z tohoto jsem pochopil :
Jestliže prodejce vystaví aukci - dává návrh na kupní smlouvu.
Jestliže jsem zakoupil  - souhlasím s kupní smlouvou
Jestliže zaplatím ( přes účet ) - potvrdil jsem kupní smlouvu.


A dotazy jsou :

Mohu si dát do účetnictví doklad o nákupu zboží  z AUKRA ? nebo mi musí prodávající vystavit doklad od nákupu.
Z AUKRA mám potrzení, že jsem nakoupil, mohu doložit převod peněz.
Podotýkám, že nemá ŽL.

Jsou podmínky AUKRA viz . dohoda o kupní smlouvě dostačující pro FÚ ?

Děkuji za odpověď.

Křivánek David


Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:AUKRO
« Odpověď #1 kdy: 14. 12. 2011, 07:54:34 »
Dobrý den. 


Citace
Jelikož mi nelze napsat další dotaz do již probírané diskuse, založím další. Jsem překvapen ,, mile ,, že tato poradna funguje i o víkendu a ,,rychle,,

Děkujeme. Snažíme se odpovídat dle časových možností v co nejkratším možném termínu. Další dotaz mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

K Vašemu dotazu:

Bližší podmínky obchodování na AUKRU bohužel neznám. V každém případě by měl mít nakupující k dispozici doklad - paragon, kupní smlouvu atd. ze kterého bude patrno kdo prodává, jaké zboží, kdy a v jaké částce (odpověď se vztahuje k neplátci DPH). Na základě těchto údajů následně při případné daňové kontrole finanční úředník posoudí souvislost nakoupeného zboží s podnikatelskou činností. Nemáte-li doklad o nákupu a jste schopen pouze doložit převod peněžních prostředků, je to skutečně málo. V případě, že jsou tyto skutečnosti zřejmé z dokladu o nákupu od Makra, pak by to mělo stačit. 


Dagmar Kučerová  ::)


 
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama