reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Faktura neplátce DPH  (Přečteno 15746 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Petr Urban

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Faktura neplátce DPH
« kdy: 07. 12. 2011, 18:31:54 »
Dobrý den. Potřeboval bych poradit ohledně fakturování. Vytvořil jsem si živnost na "Přípravné stavební a dokončující práce" nejsem plátcem DPH. Potřeboval bych poradit, jak správně vystavit fakturu. Mám tyto otázky:

Jak mám začít číslovat faktury?
Musím vypisovat její splatnost?
Vyžaduji platbu v hotovosti a i to musí na faktuře být?
Datum prodeje mé služby se shoduje s datem vystavení faktury?
Zaplacenou fakturu musím mít prokázanou daňovým dokladem?
Když budu vystavovat fakturu za "Přípravné stavební a dokončující práce", musím k tomu i připsat i z jaké to bylo akce (např. - Kaufland, Cheb) ?
Co všechno musí obsahovat razítko neplátce DPH?

Předem  Vám děkuji za odpovědi. Petr

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Dagmar Kučerová

• redaktorka a odborný poradce
  • Profík
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Faktura neplátce DPH
« Odpověď #1 kdy: 08. 12. 2011, 07:12:59 »
Dobrý den,

na jeden dotaz příliš otázek. Odpovím ve stručnosti. Pro začátek bych Vám doporučila konzultaci u účetního nebo daňového poradce. ten Vám vše vysvětlí.

Citace
Jak mám začít číslovat faktury?
To je jen na Vás. Zvolený způsob však musíte používat po celé období. Někdo čísluje od čísla 1, jiný začíná 2011/1 atd. 
Citace
Musím vypisovat její splatnost?
Samozřejmě. Odběratel by nevěděl do jakého data má být faktura uhrazena. 
Citace
Vyžaduji platbu v hotovosti a i to musí na faktuře být?
Rozhodně se dohodnutý způsob úhrady na faktuře uvádí. Odběratel převzetím faktury (někdy se vyžaduje i podpis při převzetí) zvolený způsob platby i splatnost akceptuje.
Citace
Datum prodeje mé služby se shoduje s datem vystavení faktury?
To je samozřejmě v pořádku.
Citace
Zaplacenou fakturu musím mít prokázanou daňovým dokladem?
Dokladem je pro Vás faktura. Máte-li na mysli doklad o přijetí úhrady, pak si fakturu doložíte například příjmovým pokladním dokladem. 
Citace
Když budu vystavovat fakturu za "Přípravné stavební a dokončující práce", musím k tomu i připsat i z jaké to bylo akce (např. - Kaufland, Cheb) ?
Rozhodně doporučuji. poslouží i pro Váš přehled, která zakázka patří ke které faktuře.
Citace
Co všechno musí obsahovat razítko neplátce DPH?
Razítko je nepovinné. Záleží na Vás, co vše potřebujete uvést a k čemu budete razítko používat. Např. zda bude sloužit namísto ručního vypisování údajů.

Dagmar Kučerová  ;)   
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz

Offline Petr Urban

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 08. 12. 2011, 20:05:30 »
Mockrát Vám děkuji za odpovědi :) Akorát co mi ještě není jasné. Když vystavím určité osobě fakturu a převezme si jí, je nějaký podklad na to, že si ode mě fakturu převzal? Aby byla záruka toho, že mi ji vůbec někdy zaplatí. Protože pokud nic takového není a já se budu dožadovat svých vydělaných peněz, jakým způsobem dokážu, že si dotyčný ode mě fakturu převzal? Díky

Redakční tip

• Stálý člen

Offline Dagmar Kučerová

• redaktorka a odborný poradce
  • Profík
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
« Odpověď #3 kdy: 09. 12. 2011, 07:56:33 »
Dobrý den,

fakturu můžete zaslat doporučeně nebo si nechat její osobní převzetí potvrdit, např. podpisem přímo na faktuře. Bohužel Vám to ale neposkytuje záruku, že bude včas a zda vůbec zaplacena. 

Dagmar Kučerová  ;)
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz

Offline Petr Urban

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 09. 12. 2011, 15:53:43 »
No to jsem si myslel, že asi tak nějak to bude. To tedy není moc dobré pro drobné živnostníky jako jsem například já. Pokud mě jednou nezaplatí, tak se zdá, že živnost můžu ukončit, jelikož splácím půjčené peníze, které jsem vynaložil na výbavu mé živnosti. A to nemluvím o běžných poplatcích, jako je nájem, zdravotní a sociální pojištění....atd.
V každém případě ještě jednou Vám moc děkuji za Vaše odpovědi.
Přeji Hezký den. Petr Urban

Reklama

• Stálý člen

reklama

P2010

• Host
« Odpověď #5 kdy: 09. 12. 2011, 22:28:16 »
Je to jednoduche, jako zivnostnik (dodavatel) nemuzete nic, ale ostatni (predevsim stat) po vas mohou vsechno. Berte to ale z te lepsi stranky, porad jste svobodny clovek v porovnani s nejakym chudakem zamestnancem, co je v rezimu decka v materske skolce.

Offline Pavel Říha (Rop)

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 09. 12. 2011, 23:11:24 »
Já chudák zaměstnanec si tedy moc jako chudák nepřipadám a už vůbec ne jako děcko v mateřské školce :-)

Mimochodem, to že někdo nadává na to, že nemůže nic a oškubává ho především stát ... tak nechť nejezdí po silnicích, nechodí po chodnících, nepožaduje zdravotní péči ... a za druhé ... ať se naučí využívat svá práva a respektuje práva jiného (včetně státu). Kdyby každý začal sám u sebe tak bude na světě krásně.

A teď si všichni řeknou "proč já bych začínal, když druzí budou pořád stejní" ... a jsme v tom pořád dokola

P2010

• Host
« Odpověď #7 kdy: 10. 12. 2011, 01:00:04 »
Tak pokud muzete pracovat doma, nemusite se obtezovat "dochazkou", ponizenou zadosti o "dovolenou" ci nemocenskou (ktere se nemuzete vzdat) pri ktere vas bude obtezovat nejaky neschopny nymand drzymi dotazy kdyz je vam zle a dalsimi pitomostmi, tak potom asi ano. Ovsem takove zamestnani v CR bohuzel neznam. Ohledne statu, to co pisete je hezka teorie, jenze v CR to funguje zcela jinak. Az se tu vysetri alespon jedna kauza rozkradani penez ze statniho rozpoctu, mozna zmenim nazor. Zatim se tak nikdy nestalo a stat se nam jen vysmiva a dozaduje se dalsich penez, ktere budou opet rozkradeny bez postihu. Trva to jiz cca od roku 1995 a stale se to zhorsuje.

Petr

• Host
« Odpověď #8 kdy: 13. 12. 2011, 23:11:56 »
Ještě bych měl jeden dotaz. Nějak jsem se do toho zamotal a vůbec se nevyznám. Pokud tedy vystavím fakturu a určitá osoba si ji převezme, tak jak to probíhá dál? Nechá si ji, nebo ji po zaplacení vrátí? Až budu dávat dohromady daňové přiznání, čím tedy budu vykazovat svůj výdělek? Díky

Offline Pavel Říha (Rop)

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #9 kdy: 14. 12. 2011, 09:00:54 »
Ono je hlavně potřeba vytisknout ty faktury dvě.

Jedna půjde do vaší evidence a druhá do evidence odběratele. Ovšem rozhodný je pro vás až skutečný příjem peněz. Tj. pokud ke konci roku budete mít fakturu od odběratele neuhrazenou, tak z ní daň neodvádíte.

Offline Petr Urban

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #10 kdy: 14. 12. 2011, 11:42:11 »
Tak teď už jsem moudřejší. Tu druhou fakturu co vedu do své evidence pak předložím své účetní ze kterého mi pak vypočítá daň, jestli tomu dobře rozumím. Musí být faktura vedená v mé evidenci od odběratele podepsaná? Je možné také použít pro daňové přiznání, pokladní doklad? Jedná se o doklad ze zaplacené faktury. Díky

Offline Pavel Říha (Rop)

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #11 kdy: 14. 12. 2011, 19:49:59 »
Faktura se zapisuje do knihy pohledávek. Daň se z ní neplatí. Tedy daň z příjmů.

Ta se platí až ve chvíli jejího zaplacení. A dokladem je příjmový pokladní doklad nebo bankovní výpis. A tato platba se pak zapisuje do peněžního deníku.

Tj. faktura vystavená 20. 12. 2011 a zaplacená 5.1.2012 podléhá zdanění daní z příjmů v roce 2012.

Petr

• Host
« Odpověď #12 kdy: 14. 12. 2011, 20:54:06 »
Aha. Takže to je tak jak se domníval. Vystavím fakturu a pokud vyžaduji vyplácení v hotovosti tak od odběratele po zaplacení obdržím pokladní doklad. Tu druhou fakturu vedu pouze pro sebe. Mou účetní bude zajímat pouze pokladní doklad a nebo v případě že začnu využívat bankovní konto, tak výpis z konta.

Offline Pavel Říha (Rop)

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #13 kdy: 14. 12. 2011, 21:33:38 »
Po zaplacení od odběratele vy mu vystavíte pokladní doklad.

Na všechny své příjmy do pokladny vystavujete doklad primárně vy.

Vaši účetní bude zajímat oboje, neboť je nutné vést evidenci pohledávek.

Petr

• Host
« Odpověď #14 kdy: 14. 12. 2011, 23:06:27 »
Dobře. Mockrát Vám Děkuji za informace. Teď už snad konečně je to vše co jsem potřeboval zjistit. Ještě jednou, díky.

Platby GoPay

reklama